Въпреки местните избори тази есен 43 общини са вдигнали данъци и такси през годината. Изследването е на Института за пазарна икономика (ИПИ). Размерът на събраните местни приходи и делът им спрямо общите постъпления в общинския бюджет са важни показатели за определяне на финансовата самостоятелност на общините.
Нивото на събираемост на местните данъци пък показва доколко е ефективна местната администрация при събирането на дължимите данъци. Тези показатели зависят и от размера на данъчните ставки.
Петте данъка, за които е събрана информация, са:
– данък върху недвижимите имоти за юридическите лица;
– данък върху възмездно придобиване на имущество;
– данък върху превозни средства и леки автомобили с мощност над 74 kW до 110 kW след отчитане на екокомпонент за Евро 1 и Евро 2;
– годишен патентен данък за търговия на дребно до 100 кв. м чиста търговска площ на обект;
данък върху таксиметровия превоз на пътници;
Петте ставки са нормализирани по скала от 0 до 100 и след това осреднени с равна тежест за получаването на общ индекс на данъчната тежест. Стойност на индекса 0 отразява община, в която всички ставки са на минималното им допустимо ниво според Закона за местните данъци и такси, а 100 – община, при които ставките са в максималния им възможен размер. На практика няма община, която да попада в който и да е от двата края.
За улеснение на изчисленията, за 23-те общини без таксиметров превоз, и съответно без данък върху него, се допуска че размерът на ставката е минималния допустим – 300 лв.
Данните показват, че най-висока е стойността на индекса в Созопол (87,1), Столична община (72,3), Приморско (69,5), Поморие (69) и Варна (68,8).
Най-ниска е стойността на индекса в общините Калояново (17,9), Медковец (19,7), Сатовча (20,3), Мирково (20,7) и Самуил (22,9).
Сравнително висока данъчна тежест се наблюдава в големите областни центрове и черноморските общини, докато най-ниски са ставките предимно в малките слабонаселени общини, сочи изследването на ИПИ.
През 2023 г. броят на увеличените ставки измежду разглежданите данъци е цели 59, което е изключение от правилото местни данъци почти да не биват вдигани в години на местни избори, както през 2015 г. и 2019 г.
Това, което се запазва обаче, е цикличността на повишаването на данъците – най-много случаи на покачване има в годината след изборите, след което те стават по-редки в рамките на четиригодишния мандат на общинските съвети.
Ставките, които най-често биват увеличени през 2023 г., са тези на данъка върху таксиметровия превоз (16 случая), данъка върху недвижимите имоти за юридически лица (13 случая) и данъка за възмездно придобиване на имущество (12 случая).
Броят на общините, които са вдигали една или повече от наблюдаваните ставки, е 43.
И през тази година случаите на понижаване на местни данъци са много по-редки – едва 16 в общо 14 общини. Това потвърждава тенденцията местни данъци да бъдат много по-често увеличавани, отколкото намалявани, с което и местната данъчна тежест в страната устойчиво расте.