В Брюксел се проведе редовната пленарна сесия на Европейския комитет на регионите. Българската делегация бе представена от редица кметове. Участниците приветстваха повишаването на усилията на ЕК за намаляване на териториалните неравенства и подкрепа за регионите, изпитващи предизвикателства пред развитието си в следствие на демографските развития и изтичане на мозъци.
Таня Христова, кмет на Габрово и председател на Комисия SEDEC, посочи, че комбинираните ефекти от намаляващото население в трудоспособна възраст, ниският дял на висшистите и напускането на млади хора в търсене на по-добри икономически възможности са едно от основните предизвикателства за развитието, пред които са изправени регионите в ЕС. Тя заяви, че засегнатите от зеления и цифров преход региони, като въглищно и въглеродно интензивните, както и тези, специализирани в сферата на автомобилната индустрия, следва да бъдат сред основните кандидати за подкрепа по Механизма за насърчаване на талантите, отчитайки големия брой работници, които ще имат нужда от преквалифициране и подобряване на квалификацията.
Златко Живков, кмет на Монтана, посочи като много важни политиките за подпомагането на бизнеса и младите семейства, както и стимулирането и квалификацията на ученици в професионалните гимназии за задържането им в града. Той обърна внимание и че в Монтана има глад за квалифицирана работна ръка и допълни, че за да преодолеем проблемите, е необходимо образование, потенциал в публичното управление, в комбинация с подобрена бизнес среда и увеличен достъп до услуги, и най-вече подобрен стандарт на живот.
Кметът Сливен, Стефан Радев, посочи, че енергийния преход поставя сериозни предизвикателства, като в България националните цели до 2030 г. предвиждат значителна част от спестяванията на енергия да се реализират на местно ниво. Той изрази безпокойство от възлагането на нови отговорности на българските общини по отношение на възобновяемата енергия, при на практика липса на експертен капацитет. В тази връзка подчерта необходимостта от предприемане на мерки за широкообхватно изграждане на капацитет чрез техническа, финансова и политическа подкрепа и обмен на добри практики, както и подобрена координацията между политиката на сближаване и другите инвестиционни политики на ЕС.