Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Пускат ретро влакове за Деня на независимостта

Kmeta.bg от Kmeta.bg
септември 11, 2023
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
retro lokomotiv 0123 367 760x0 211 1140x0 1
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

БДЖ ще организира пътуване с парен локомотив между София и Банкя специално за любителите на кратките разходки около столицата. Събитието е част от серия пътувания по повод отбелязването на 135-ата годишнина от основаването на Българските държавни железници и 115 години от обявяването на Независимостта на България. От Централна гара София влакът в състав от парен локомотив 01.23 и пет вагона ще потегли в 10:00 ч. и ще пристигне в Банкя в 10:30 ч.

В Банкя всички пътуващи с влака ще имат достатъчно време да се разходят в градския парк, да усетят уникалния банкянски въздух и да разгледат изцяло обновената Централна минерална баня в града с прекрасната й архитектура, които са на пешеходно разстояние от гарата.

От Банкя теглената от парния локомотив композиция ще отпътува в 15:05 ч. и ще пристигне на Централна гара София в 15:35 ч. Цената на билета за пътуване в двете посоки София – Банкя – София е 30 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10 годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена. Билети за този влак могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн на https://bileti.bdz.bg/.

Любителите на ретро влакове ще имат възможност да се насладят и на пътуване с теглена от парен локомотив композиция през разкриващото невероятно красиви гледки Искърско дефиле. На 22 септември, точно в 9 часа, специалният влак ще потегли от Централна гара София в състав от четири седящи вагона за пътуващите и един вагон от правителствения влак “Витоша Експрес”.

Маршрутът на ретро композицията включва три престоя в гарите Курило, Реброво и Своге, където ще има организирана програма за посрещане на влака от представителите на сдружение “Обединени Балкани”. Композицията ще спира и на гара Лакатник и спирка Черепиш по маршрута си до Мездра, така че пътуващите могат да изберат да не пропътуват цялото разстояние, а вместо това да се насладят на планинска разходка в района на Лакатник или да посетят Черепишкия манастир. Той е едно от местата вдъхновявали партиарха на българската литература Иван Вазов, а в манастира има специално обособен “Вазов кът”.

В гара Лакатник влакът ще спре в 12:21 часа по разписание и ще се отбие на връщане в 15 часа. На спирка Черепиш композицията ще спре в 12:54 часа и в 14:30 часа на връщане, така че пътуващите с влака да имат достатъчно време за кратка разходка и да могат да се върнат обратно до София със същия влак. В гара Мездра теглената от парен локомотив композиция ще пристигне в 13:11 часа и ще потегли обратно в 14:15 часа. Цената на билета за пътуване в двете посоки София – Мездра – София е 71 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10 годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена.

На 23 септември влак с парен локомотив ще пътува и между Горна Оряховица и Трявна. Пътуването е организирано от БДЖ и община Велико Търново.

Композицията ще потегли от Горна Оряховица в 9:13 часа на 23 септември с три вагона от състава на “Корона Експрес” и три седящи вагона за желаещи да пътуват до Трявна. В 9:29 часа на спирка Трапезица ще се проведе историческа възстановка “Посрещане на княз Фердинанд I в Търново и обявяване на Независимостта на България”. Актьорския състав за представлението ще пътува във вагоните от “Корона Експрес”. След тържествената церемония влакът ще престои в гара Велико Търново от 10:13 часа до 11 часа, след което ще продължи по маршрута си и ще пристигне в Трявна в 11:50 часа.

В гара Трявна всички желаещи ще могат да разгледат царските вагони “Корона Експрес”, които ще бъдат част от атракционната композиция. Влакът ще остане достатъчно време на гарата в Трявна, за да може пътуващите да се разходят и разгледат запазената възрожденска архитектура на града, дом на популярната художествена школа по дърворезба и иконопис.

От гара Трявна парният локомотив ще отпътува с влака обратно към Горна Оряховица в 15:50 часа, където ще пристигне в 17:01 часа. Цената на билета за пътуване в двете посоки Горна Оряховица – Трявна – Горна Оряховица е 40 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10 годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена.

 

 

Тагове: 22 септемвриБанкяБДЖДен на независимосттапарен локомотивСофия
Предишна Статия

Разгорещена битка преди финала на „Кмет на годината“ 2019-2023

Следваща Статия

Доброволци чистиха 6 дни Беласица, събраха 4,5 тона боклук

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
110
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
128
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Доброволци чистиха 6 дни Беласица, събраха 4,5 тона боклук

Доброволци чистиха 6 дни Беласица, събраха 4,5 тона боклук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS