Сдружението на общини ще изготви до месец план за действие по проблемни области, касащи новата такса смет. Реформата е едно от най-сериозните предизвикателства пред общините. За целта се проведоха срещи с министрите на околната среда и водите и на финансите. В разговорите с екипите на МОСВ бяха коментирани необходимостта от въвеждане на ясни прозрачни правила, контрол върху работата на организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ООО), както и въвеждането на националната депозитна система. Обсъдени бяха и възможностите за подобряване на подготвените от ековедомството текстове за промени в Закона за управление на отпадъците.
Председателят на УС на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов изрази благодарност към всички кметове за тяхната сериозна ангажираност с промяната в модела за управление на отпадъците, отговорната им и мотивирана позиция. Той открои работата на ресорните заместник-кметове и общинските екипи, които мобилизираха специалистите по места и интегрираха капацитета на експерти от различни области. Въпреки значителния човешки ресурс и опит, с който разполагат големите общини и задълбочената работа, проблемът с ТБО представлява сериозна трудност, предвид множеството законови и информационни празноти. За малките общини, които имат и ограничен кадрови състав, задачата е изключително сложна.
В контекста на приетите вече от парламента промени в законодателството, на заседанието си ръководството на НСОРБ обсъди както напредъка на общинските екипи по въвеждането на новия механизъм, така и набеляза дефицитите в действащата нормативна уредба, за отстраняването на които ще бъдат търсени възможности до края на мандата на настоящия и в следващия състав на Народното събрание.
Първоначалните изчисления очертаха значителен ръст на ТБО за домакинствата – между 2 до 7 пъти, а в някои села – и до 10 пъти в сравнение с досега прилагания модел на база данъчна оценка на имота. Причините за това са комплексни, но една от най-сериозните са неактуалните и силно занижени данъчни оценки на имотите в малките населени места. Дисбалансът между нужния и реално събирания от ТБО ресурс винаги е бил на дневен ред, но на повечето места в страната общините системно дофинансират дейностите по почистване. За някои общини с нарастване на цените за предоставяните услуги размерът на това дофинансиране достига до 10 млн. лв. годишно. Разчетите, правени от общините сега, в процеса на подготовка, елиминираха и използваните привилегии от цели групи институции и организации – образователни, културни и др.
Работата на терен във всички общини показа групи проблеми, чието разрешаване изисква активното съдействие от страна на компетентните институции и законодателни промени:
– Промени в ЗМДТ, с които да бъде създадена гаранция, в случай на неприемане или обжалване на наредбата за чистотата, да няма опасност общините да останат без средства за сметосъбиране и почистване.
– Промени в Закона за управление на отпадъците, с които да се въведат ясни и прозрачни правила за работата на организациите, които държавата е лицензирала, за да извършват разделното събиране на отпадъците. В тази връзка е особено важно общините да имат реални контролни правомощия и инструменти за тяхното прилагане по отношение на организациите.
– Промени в Закона за гражданската регистрация, за да бъдат изчистени дефектите в морално остарялата система за регистрация и дерегистрация по постоянен и настоящ адрес.
– Промени в Закона за етажната собственост, които да задължат етажните собствености за коректно водене на домовите книги и достъп на кметовете до тях за целите на облагането.
– Осигуряване на безплатен автоматизиран достъп на общините до регистрите на НАП, НОИ и НСИ за трансфер на надеждни и проверени данни. Работата до момента показва между 5 и 30% съвпадение на данните от различните регистри и системи. Особено важна е актуалната информация за настоящ адрес, за да могат коректно да бъдат определени ползвателите на имотите.
– Финансова подкрепа от държавата за осигуряване на нужните инвестиции за реформиране на системите за управление на отпадъците – техника, съдове, софтуер и др.;
Комплексната реформа, която на практика изисква преминаването към нов модел за определяне на ТБО, налага мобилизация на ресурсите на правителството, Народното събрание и общините, за да бъдат намерени най-добрите и социално поносими модели за поддържане на чистотата.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева обърна внимание, че в следващите месеци, наред с нормативните изменения е важно да бъде направена компетентна оценка дали въведените 4 възможни основи, на база на които се определя ТБО, са най-доброто решение. Тя припомни, че при промяната на закона през 2017 г., законодателните изменения нито са били обсъждани с общините, нито са били съгласувани с НСОРБ.
“Предстои да навлезем в най-интензивния етап от работата. Важно е да бъдат ясно посочени проблемите, с които се сблъскват общинските екипи и да бъдем настоятелни в реформата в сферата на отпадъците, да бъдат ангажирани всички институции и всички страни, на които нормативно са дадени права и се предоставят средства”, каза Силвия Георгиева. Сериозното предизвикателство за общините, според изпълнителния директор на НСОРБ, е че паралелно с новия модел, който несъмнено води до увеличение на таксите за гражданите, е нужно да бъде постигнато по-добро качество на почистването в населените места. Това изисква реални механизми за контрол, с които общините да разполагат.
“С данъчен закон не може да бъде постигната реформа, заложена в национална екологична политика. Съществените промени трябва да бъдат направени в Закона за управление на отпадъците, а ресорното министерство е време да се включи активно в обществения дебат”, категорична е Силвия Георгиева.
Кметовете са силно обезпокоени за способността на държавата да упражнява контрол над 4-те организации за оползотворяване на отпадъците от опаковки, които самата тя е лицензирала за тази дейност. Заявената готовност за сериозни промени в ЗУО, които касаят дейността на дружествата, беше направена през лятото, а до 10 септември трябваше да бъдат публикувани за обществено обсъждане предложените промени. До момента публичните консултации не са открити. Ръководството на НСОРБ набеляза ключови моменти, които са важни, за да бъдат гарантирани интересите на гражданите и обществото за постигане на целите за рециклиране.
Проблемите, свързани с адресната регистрация, засягат не само разчетите за ТБО, но и редица други сфери. Те изискват сериозна реформа, която трябва да бъде предприета и модерирана от МРРБ.
Стефан Радев, кмет на Сливен
Фокусирайки се върху конкретната задача за ТБО, общините не трябва да се отказват от постигане и на по-широки цели. Не трябва да закриваме и темата за актуализиране на данъчните оценки на имотите, които не само са драстично остарели, но и поставят представителите на бизнеса в неравнопоставено положение – едни плащат данък върху стара данъчна оценка, други – на база отчетна стойност.
Добре работещите механизми не трябва да бъдат загърбвани, а надграждани, за да бъде създадена стабилна система за управление на отпадъците, която да обхваща всички елементи и да гарантира по-добра среда за живот на гражданите.
Освен че дофинансират дейностите по сметопочистване, общините на практика финансират и организациите за разделно събиране и вършат в значителна степен тяхната работа.
Контролът по изпълнението на ЗУО е възложен на 3 органа – РИОСВ, кмет и МВР. Това създава напрежение на фона на неясно дефинираните конкретни отговорности.
Дофинансирането от общините ще продължи да смекчава резкия ръст на таксите за чистота, но извежда отново на дневен ред темата за децентрализацията, като подход за гарантиране на стабилни приходи на общините.
Костадин Димитров, кмет на Пловдив
Следващата година ще даде възможност на общините да работят със същата сериозност по темата ТБО. Определянето на местните такси изисква много по-голяма прецизност.
Георги Димитров, кмет на община Карнобат
Проблемите с липсата на настоящ адрес са сътресение за много обществени системи. С тях са обвързани не само начисляването на местни данъци и такси, но и социалните помощи, връчванията на съдебни решения, обхващането на децата в училища и детски градини и пр.
В много райони на страната това е сериозен проблем, защото компактни общности обитават незаконно построени жилища и това възпрепятства издаването на настоящ адрес.
Общините трябва да изработят конкретни виждания за решаване на проблема ГРАО и адресна регистрация.
Разходите по сметосъбиране и сметоизвозване се увеличават, независимо дали се извършват от общината или от външни фирми. Време е за сериозен разговор по тези проблеми с бизнеса.