Комисията по икономическа политика (ECON) на Европейския комитет на регионите (КР) обсъди въздействието върху регионите и градовете на политиката на ЕС за намаляване на зависимостта от вноса на суровини от изключителна важност, по-специално от Китай. В заседанието участваха и кметовете на общините Гоце Делчев и Монтана – Владимир Москов и Златко Живков.
Суровините стават все по-необходими за процеса на декарбонизация, който е в основата на Европейския зелен пакт. В Брюксел са изчислили, че до 2030 г. търсенето в ЕС на литий, използван за производството на батерии за електрически превозни средства, ще се увеличи дванадесет пъти. Преходът към неутралност по отношение на климата обаче ще има различно въздействие върху европейските региони. За да се избегнат нарастващите териториални различия и да се гарантира, че нито един регион няма да бъде изоставен, членовете на ECON обсъдиха как да засилят конкурентоспособността и производителността на Европа на местно и регионално ниво по време на срещата. Акцентът бе поставен върху наскоро предложения от Европейската комисия Закон за критичните суровини и Закона за нулевата нетна промишленост.
Регионите и градовете зависят от суровините от изключителна важност в различна степен. Поради това членовете подчертаха необходимостта от регионални действия за създаване на устойчиви и иновативни вериги за създаване на стойност. Тъй като сега Китай е водещ както по отношение на предлагането, така и по отношение на търсенето, местните лидери подчертаха, че ЕС трябва да укрепи различните етапи на създаване на европейската верига на стойността и да намали зависимостта си от китайските доставки.
Членовете на комисията ясно заявиха подкрепата си за увеличаване на производството на технологии с нулеви нетни емисии, но в същото време призоваха за ранно участие във формулирането и разработването на стратегически проекти. Местните и регионалните власти играят ключова роля за насърчаване на обучението и преквалификацията, особено за изграждането на капацитета на работещите в публичния сектор. Те са и ключово ниво за приемането на стратегическите цели на ЕС в областта на технологиите за чиста енергия и на промишлените проекти. Освен това много европейски сектори, по-специално енергоемките, се нуждаят от достъп до технологии с нулеви нетни емисии, за да останат конкурентоспособни и кръгови.
Членовете на ECON подчертаха, че що се отнася до нулевото нетно производство, регионите ще се възползват изключително много от по-голяма сигурност на инвестициите, по-добра координация на политиките и намалена административна тежест. В това отношение една силна и ефективна политика на сближаване на ЕС ще играе важна роля в подпомагането на тези региони в управлението на справедливия преход.