С корекции, внесени в края на март, общините са заявили за финансиране 2258 проекта, обяви вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова по време на изслушване в Народното събрание. Тя представи конкретни данни за параметрите на Националната инвестиционна програма за общинските проекти, която бе приета със Закона за държавния бюджет.
В първия прозорец за корекции в министерството на финансите са получени писма от кметове на 167 общини с 1062 предложения за промени в списъка на проектите. Исканията са за замяна на 54 проекта с нови и отпадане на 42 от вече заложените. Кметовете настояват и да внесат нови 673 проекта. Промени в параметрите на вече заявени са 293. Така броят на проектите в приложението се увеличава с 631, т.е. от 1627 предложенията на общините стават 2258 и именно тази промяна предстои депутатите да гласуват на второ четене в пленарната зала.
В прогнозата за инвестиционните разходи на общините са предвидени 1,2 милиарда лева. От тях 450 милиона вече са преведени на МРРБ, като 400 млн. лева са за плащания по сключени споразумения и 50 млн. лева са за превозвачи.
По отношение на общинските проекти Петкова посочи, че всяка община кандидатства за определена сума, съобразена с големината й, съгласно класификацията на регионалното министерство. Тя изнесе лимитите за кандидатстване в шестте категории, в които са разпределени всичките 265 общини в България.
В рамките на посочените лимити няма ограничение по отношение на броя на проектите, които дадена община може да реализира.
С решение от 2 април Министерски съвет одобри изменение на Закона за държавния бюджет, което бе прието на второ гласуване в бюджетна комисия. Финансовият министър обясни, че промените се предлагат въз основа на предложения на кметове на общини. Следващите срокове, в който могат да бъдат внасяни промени в инвестиционната бюджетна програма, са до 30 юни и до 30 септември 2024 година.
Финансовият министър представи пред депутатите и внесените до края на март промени:
– За нови и съществуващи улици, тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях – 348 броя;
– За нови и съществуващи пътища и съоръжения и принадлежностите към тях – 120 броя;
– За водоснабдителни и канализационни системи, представляващи публична общинска собственост – 242 броя;
– За сгради, публична и общинска собственост, в които се предоставят обществени услуги, в това число и такива, в които се осъществяват дейности в областта на културата – 124 броя;
– За обекти на общинската и спортна инфраструктура – 45 броя;
– За благоустройствени строежи и дейности в населените места – в това число площади, обществени паркинги и гробищни паркове – 141 броя.
Извън инвестиционната програма, предвидена в ЗДБРБ, за общините е предвидена и целева субсидия за капиталови разходи в размер на 426 млн. лева. По искане на общините е подготвено предложение за трансформация на целева субсидия за капиталови разходи с трансфер от други целеви разходи за финансиране на неотложни нужди като ремонти на улична мрежа, общински пътища и сгради, които са публична и общинска собственост, в размер на 29.5 млн. лева.
Вицепремиерът Людмила Петкова посочи, че във връзка с Националната инвестиционна програма е предприета нова административна мярка – всички общински проекти ще са обект на постоянен мониторинг от НАП.
Цялото изказване на заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова по време на изслушване в Народното събрание относно инвестиционната програма за общински проекти можете да прочетете ТУК.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова запозна народните представители с хода на разглеждане на документите за реализиране на инвестиции по бюджетната програма. В МРРБ от януари до 10 април са постъпили 1302 заявления за проектно финансиране на общински проекти по програмата за капиталови инвестиции, като към 10 април са подписани 723 споразумения на обща стойност над 1,9 млрд. лева. В момента се разглеждат около 200 заявления, съобразно реда им на постъпването в МРРБ и за над 50 от тях, които отговарят на всички изисквания, предстои подготвяне и подписване на споразумения. Коритарова подчерта, че МРРБ не класира проектите на общините, подадени по Националната инвестиционна програма, разкрита със Закона за държавния бюджет, а само проверява дали съответстват на изискванията. Тя уточни, че от работата на новосъздадения отдел “Общински проекти и благоустройство” към дирекция “Водоснабдяване и канализация, благоустройствени дейности” в МРРБ може да се обобщи, че по 20% или в около 250 от постъпилите заявления са констатирани пропуски и неточности.
От МРРБ вече са уведомили местните администрации чрез писма да направят нужните корекции. По думите на Коритарова най-честите пропуски и неточности са липса на изискуемите подписи и печати. Чест пропуск е също липсата на информация кога влиза в сила съответното разрешение за строеж, за което се иска финансирането.
- Към момента за ВиК обекти са сключени 158 споразумения на обща стойност 500 млн. лева.
- За благоустройствени дейности – за изграждане на паркинги, за облагородяване на междублокови пространства, за ремонт на градски паркове и площади, са сключени 81 споразумения на обща стойност 201 млн. лева.
- За реконструкция на общинските пътища са сключени 120 споразумения на обща стойност 441 млн. лева, за ремонт на улици и тротоари са сключени 261 споразумения също на обща стойност 441 млн., за общински сгради – в това число за читалища, детски градини, са сключени 61 споразумения на обща стойност 154 млн. лева.
- За спортна инфраструктура са сключени 34 споразумения на обща стойност 167 млн. лева. А освен това има и 8 споразумения, с различен предмет на инвестиция, които са в размер на 16 млн. лева.
Към 10 април са постъпили 31 броя искания за плащане, като общините трябва да представят текущи отчети, съдържащи информация за фактическото финансово изпълнение на проекта, както и за прогнозните финансови потоци, които ще са необходими по години до края на срока на изпълнение на целия проект.