Дневният ред на регионите и градовете определя приоритетите за периода 2025 – 2030 г. на Комисията по социална политика, образование, заетост, научни изследвания и култура (SEDEC). Тя се съсредоточава върху укрепването на социалните права, повишаването на уменията и насърчаването на иновациите на местно равнище за справяне с ключови предизвикателства. На заседанието на 6 декември членовете на SEDEC обсъдиха и ключови инициативи като Новия европейски Баухаус, титлата “Европейска младежка столица” и културни проекти. В заседанието участваха представителите на българските местни власти, кметовете на общините Габрово – Таня Христова, на Гоце Делчев – Владимир Москов, на Монтана – Златко Живков, и общинският съветник от СОС Цветелина Заркин.
Местните и регионалните лидери направиха оценка на приноса на SEDEC за постигане на приоритетите на ЕС за периода 2020 – 2024 г. в областта на социалната политика, образованието, заетостта, научните изследвания и културата. Представените 51 становища по ключови теми, включително Европейския стълб на социалните права, развитието на уменията, културата и научните изследвания и иновациите, подчертават жизненоважната роля на местните власти за изграждането на по-приобщаваща Европа.
Чрез реализирания план за действие с ГД “Научни изследвания и иновации”, ГД “Образование и култура” и Съвместния изследователски център на Европейската комисия, понастоящем модел за новото споразумение за сътрудничество между КР и Европейската комисия, членовете на SEDEC засилиха ролята на КР като ключов партньор за насърчаване на динамични и иновативни регионални екосистеми.
През следващия мандат 2025 – 2030 г. работата на Комисията SEDEC ще се съсредоточи върху укрепването на Европейския стълб на социалните права, борбата с бедността, изграждането на “Съюз на уменията за цифров и екологичен преход” и справянето с демографските предизвикателства. Основните приоритети включват темите откриване на качествени работни места, ангажиране на младите хора, културно участие и насърчаване на местните научни изследвания и иновации чрез силни партньорства с ЕС.
Нов европейски пилотен проект “Баухаус”
По време на заседанието местните и регионалните лидери подчертаха значението на Новия европейски Баухаус (НЕБ) и решаващата роля на КР при оформянето на пилотния проект в подкрепа на малките общини и региони за прилагане на принципите на НЕБ за приобщаване, естетика и устойчивост.
Отчетено бе, че местните и регионалните лидери се справиха с предизвикателства, като ограничения достъп до финансиране от ЕС за по-малките общини и населени места. За да се преодолеят тези бариери, пилотният проект предоставя ваучери на стойност 30 000 евро за общини с по-малко от 20 000 жители за осигуряване на техническа помощ за изпълнение на проекти по НЕБ. Създава се център, който да свързва разработчиците на проекти с инвеститори, като гаранция, че визията на NEB достига и облагодетелства общности с ограничени ресурси.
Връчване на наградата “Европейска младежка столица”
Членовете на SEDEC обсъдиха въздействието на инициативата “Европейска младежка столица”, която се организира ежегодно от Европейския младежки форум, за насърчаване на приобщаващото младежко участие. Тази награда отличава градове, които овластяват младите хора и интегрират гласовете им в местното управление. Дебатът подчерта иновативния подход на Гент като носител на титлата за 2024 г. с предложението си “Ние сме градът”, което дава приоритет на младежкото участие, справя се със социалните предизвикателства и насърчава разнообразието. Поканата за кандидатстване за титлата за 2028 г. вече е отворена и местните власти са поканени да кандидатстват.
Действия за Европейска столица на културата и Знака за европейско наследство
Местните и регионалните власти играят решаваща роля за реализиране на инициативата Европейска столица на културата и присъждане на Знака за европейско наследство, потвърдиха членовете на SEDEC по време на дебата по двете инициативи. Дискусията подчерта значението на сътрудничеството с местните общности за осигуряване на устойчиво културно и икономическо развитие, като същевременно се запази богатото наследство и многообразие на Европа.
Мониторинг на градовете на културата и творчеството
В рамките на заседанието местните и регионалните лидери обсъдиха и актуализирания Мониторинг на градовете на културата и творчеството, започнат от Съвместния изследователски център. Въведен за първи път през 2017 г., инструментът помага на градовете да оценят своите силни културни страни и да откроят областите, които се нуждаят от подобрение. Изданието от 2023 г. предоставя по-добра подкрепа за разработването на политики в областта на културата и творчеството. Членовете споделиха идеи за използване на мониторинга за насочване на политиките и насърчаване на сътрудничеството за културен растеж в градовете и регионите.