307 проекта за енергийно обновяване на жилищни сгради са подадени по втория етап от процедурата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост. Те са на обща стойност над 152 млн. лв. Процедурата е първата по рода си за предоставяне на финансова помощ за обновяване на жилища с 20% самоучастие на собствениците. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие, след като изтече крайният срок за кандидатстване.
Ново удължаване на срока няма да има. Таванът на предвидените средства по процедурата е в размер на над 282 млн. лв. с включен ДДС. Предстои оценяване и класиране на предложенията.
Някои общини обаче остават без финансиране. Една от тях е Карлово. “МРРБ отказва да финансира санирането на блоковете от резервния списък. Към настоящия момент няма осигурено допълнително финансиране от държавния бюджет”, се казва в писмо от Министерство на регионалното развитие и благоустройство в отговор на внесената от общината подписка на граждани, желаещи това да се случи.
На 12 март кметът д-р Емил Кабаиванов внесе писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков с подписите на 427 жители на общината с настояване за безвъзмездно финансиране за енергийно обновяване на всички сгради, останали в резервния списък след класирането през декември 2023 година.