Обучения на ученици и учители за повишаване на компетентностите по киберсигурност и безопасно използване на интернет – това се планира тази година по националната програма на МОН за информационни и комуникационни технологии. Новината съобщи заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова на конференция “Училището в дигиталния свят”, организирана от Професионална гимназия по високи технологии “Александър Степанович Попов”.
Тя припомни, че в министерството е създадена работна група, чиято цел е да определи ключови приоритети в процеса на дигитализация в предучилищното и училищното образование, формулирайки визия за свързаните с нея процеси и резултати. Разработени са и насоки за използване на изкуствен интелект в образователната система. Зам.-министър Лазарова уточни, че достъпът на всеки ученик до електронни учебници, онлайн курсове, виртуални библиотеки и музеи разширява възможностите за обучение и образование.
“Интеграцията на дигиталните умения в учебните програми подчертава значението на дигиталното образование. Видео уроците, онлайн лабораториите и сътрудничеството между учениците от различни места по света обогатяват учебния процес и стимулират активното участие на младите хора в него”, каза още Емилия Лазарова. “В същото време дигитализацията носи и някои потенциални рискове и заплахи и затова е необходимо да научим учениците как да създават, управляват и защитават своята цифрова идентичност, как да уважават и защитават цифровата идентичност на другите и как да се държат етично и отговорно онлайн”, подчерта тя.