Съдържание от daibau.bg
Климатиците днес вече не са лукс и са избор на все повече хора в нашата страна, а броят на апартаментите и къщите с климатици непрекъснато расте. Наред с функцията им да охлаждат помещенията през горещите летни дни, все по-привлекателно става и отоплението с климатици. В случай че обмисляте възможността за отопление с климатик, прочетете кои са предимствата за това.
Как функционира отоплението с климатици?
Преди да разберете какви са предимствата на отоплението с климатици, важно е да се информирате за начина, по който работи този тип отопление.
Климатичната система действа на принцип на термодинамиката, т.е. сгъстяване и разширяване на газ. Колкото по-високо е налягането, което създава компресора на климатика по време на работа, толкова по-висока е температурата на газа, който преминава през вътрешното стайно тяло на климатика.
Какво се случва с него, когато затопля помещението и какво – когато го охлажда? При включена опция за отопление, вътрешното тяло е топло, а външната част на климатичната система е студена, докато при вариант на охлаждане е обратно. В съответствие с това, разликата е само в потока газ, тоест дали се изпарява, респективно, охлажда във външното или вътрешното тяло.
Колко ще ви струва климатик, неговият монтаж и поддръжка?
Преди да се информирате за предимствата на климатиците е важно да знаете и цената им, както и какви ще са разходите за монтаж. Платформата Daibau направи задълбочен анализ на всички разходи, проучи какви са цените за поддръжката на климатиците, която трябва да се прави, за да функционират правилно и да имат възможно най-дълъг експлоатационен живот.
Анализирайки получените данни, платформата установи, че най – популярният тип климатици в България са инверторните със сплит система, състояща се от едно външно и едно вътрешно тяло. Ако се имат предвид и мощностите на термопомпите, се стига до извода, че хората най-много търсят климатици с мощност от 2,5 kW (9 BTU). Следваща предпочитана мощност е тази от 5 kW (18 BTU). За да улесни максимално сравнението на цените, платформата Daibau съпостави най-разпространените инверторни климатици с мощност от 2,5 kW и 5 kW, с включен монтаж. Анализът на цените показва, че покупката на такъв климатик ще струва между 1 200 и 5 800 лева/брой. Въз основа на капацитета им, тези с най-нисък (9 BTU) струват между 1 200 – 3 800 лева , а с най-висок (18 BTU) – между 1 800 и 5 800 лева, вътрешно и външно тяло.
В платформата Daibau ще намерите и значителен брой специализирани текстове, които ще ви помогнат да изберете и поддържате правилно вашите климатици, а в категорията Калкулатор ще научите повече за цените на различни видове климатици и обслужването им, в зависимост от нивото на тяхната мощност и други. Това ви дава възможност да разгледате цените, преди да купите климатик и да се свържете с монтажисти или сервизи на климатици.
Ако търсите монтажисти или сервизни техници на климатици, с изпращане на запитване в платформата, лесно и бързо ще се свържете с тях. Необходимо е да отделите само няколко минути за попълване и изпращане, като в запитването накратко посочите какво ви е необходимо и за колко броя климатици става въпрос, желаното време за изпълнение на работата, както и населеното място. Въз основа на въведените данни, скоро с вас ще се свържат квалифицирани изпълнители, които отговарят на вашите изисквания.
Отоплението с климатик е практично
Тъй като климатикът се поставя високо на стената, той не заема място във вашия дом, с което се увеличава комфорта на живеещите. Това удобство на климатичните системи е особено важно при апартаменти и къщи с по-малка площ, които нямат отделни помещения, в които да поставите котел за пелети или дърва за огрев.
Също така, климатиците стават все по – усъвършенствани по отношение на функционалност и естетика. Моделите климатици, които може да се намерят на пазара, имат различни работни програми, които улесняват използването им. Голяма част от моделите имат възможност за програмиране на времето, така че ще можете да настроите климатика кога да започне да затопля помещенията и кога трябва да се изключи сам. Малко по-скъпите модели имат специални програми като „auto“ функция – климатикът приспособява своя работен режим в съответствие с температурата в помещението. Дизайнът на климатиците, днес е подобрен, така че те лесно се вписват в интериора на помещенията, които отопляват или охлаждат.
Климатиците лесно се използват, в сравнение с другите видове отопление. Така например, сутрин може да спестите доста време, което бихте отделили за разпалване на печката, ако се отоплявате с дърва за огрев, защото само с няколко кликвания, бързо загрявате стаите. Както се спомена, климатиците стават все по -„умни“ и при някои модели е възможно програмиране и самостоятелно включване, например преди да се върнете от работа, така че не е необходимо да чакате докато температурата в дома ви стане приятна, а веднага ще може да влезете в приятно затоплена стая.
Отоплението с климатици е по-чисто от това с дърва за огрев, тъй като не се налага да изхвърляте и почиствате пепел.
Който и да е модел климатик да изберете, обърнете внимание на енергийния клас – най-добре е да се спрете на уреди, които имат на етикета означение A+, A++, A+++, както и COP (коефициентът на ефективност) да е възможно най-висок – диапазонът е от 2 до 5. Тези климатици са най-ефикасни. Също така, имайте предвид, че климатиците трябва да се почистват редовно и да се сменят филтрите им. Само така ще поддържате добро качество на въздуха вкъщи.
Отоплението с климатик е икономично
В сравнение с други електрически уреди, използвани за отопление на помещения, климатичните системи консумират най-малко електроенергия. Само акумулиращите печки може да са конкурентни, ако топлината се акумулира през нощта, когато цената на тока е по-ниска. Счита се, че на един KW вложена електроенергия, климатиците отделят от 3 до 4 KW топлинна мощност. Ефективността на климатика, що се отнася до отоплението на помещенията, се състои и в това, че не се използват нагревателни тела, каквито обикновено има при електричните отоплителни уреди или акумулиращите печки.
Като един от основните недостатъци при използване на климатици за отопление, се посочва, че те не са ефективни при външни температури по-ниски от -5о С. Причината се крие в това, че не може да се постигне необходимият топлообмен за отопление на помещението, тъй като върху топлообменника се натрупва лед, когато външната температура е по-ниска от зададената. Това обаче е така само при класическите климатици.
Все по-голяма популярност придобиват климатиците с така наречената инверторна технология, която дава възможност, мощността на компресора и скоростта на въртене на вентилатора да се приспособят спрямо моментните температурни условия. При инверторните климатици, лед върху външното тяло се натрупва едва при достигане на значително по-ниска температура – до – 18о С, което се случва рядко при нашите климатични условия.
Освен климатици с инверторна технология, може да изберете климатици с допълнително инсталирани нагреватели с мощност около 40W/m, които се намотават в тавата на външното тяло и с помощта на които климатикът успешно отоплява, дори когато външната температура достигне -20о С.
Наред с това, важно е да се спомене, че и когато отминат студените зимни месеци и снегът, климатиците ще са до вас и вашето семейство. С един разход, правите две инвестиции, защото климатикът ще отоплява през зимата и ще охлажда през лятото.