Нова методика за изчисляване на такса смет трябва да въведат общините от 1 януари 2025 г. Тя ще се изчислява на принципа “замърсителят плаща”. Проблемът не е локален, а национален, каза пред Радио Пловдив заместник-кметът Иван Стоянов. Според изчисленията на някои общини таксата за битови отпадъци /ТБО/ може да скочи до 7 пъти в някои населени места. Усилията на местната власт в Пловдив са насочени увеличението да бъде ограничено поскъпването, което не може да бъде избегнато, стана ясно от думите на зам. кмета.
Пловдив също не е изолиран случай, коментира Стоянов и припомни, че общината е обявила нова обществена поръчка за почистване на града за 107 милиона лева, която е напълно съобразена с новите изисквания, както и поръчка за доставка на нови автономни контейнери. Той поясни, че освен Наредбата на МОСВ от 13-ти април тази година няма друга нормативна база, по която общините да работят, като затова настояват за допълнителни разговори и разяснения.
Един от начините за минимализиране на поскъпването на ТБО е въвеждането на разделно събиране от домакинството до рециклиращата организация, каза зам. кметът.
“Много е важно да въведем потоци за разделно събиране на отпадъците, защото от догодина ще се плаща смесения отпадък, който за Пловдив е 150 хиляди тона годишно. Ако се намали този отпадък чрез разделно събиране, ще бъде ограничена цената”, обяни той.
По думите му в момента общините са изцяло зависими от организациите, които предлагат разделно събиране, а не получават и стотинка от продуктовата такса, което трябва да се промени. За да се намали такса смет, трябва да се въведат и други потоци за събиране на боклука – за плоско стъкло, за биоразградими отпадъци, за гуми, за строителни отпадъци, за едрогабаритни отпадъци, за които масовата практика е да се поставят до контейнерите, но от догодина това ще натовари етажната собственост с по- голяма такса за отпадъци.
В новата методика трябва да се обхванат и ромските квартали. Там трябва да се въведе изнесена сепарираща инсталация, където да се разделя отпадъкът, за да се намали количеството му, каза още Иван Стоянов.
На този етап не може да се каже с колко точно ще поскъпне ТБО, тъй като работна група все още прави изчисления. Големите блокове ще бъдат на брой ползватели на услугата. Трябва да се види точната бройка на живеещите в един комплекс, тъй като има разминаване между статистиката и служба ГРАО. За бизнеса също има разлика, поясни зам.-кметът.
Той очаква до октомври общината да бъде готова с изчисленията и новата методика, след което да бъде обявено обществено обсъждане и след приемането й от ОбС да бъде въведена от 1 януари.
За да не възникнат незаконни сметища след въвеждането й, Стоянов подчерта, че ще бъде засилен и контролът по райони.