22-ма ученици, сред които две момичета, от 11 технически гимназии се явиха на финала на националното състезание на МОН „Най-добър млад заварчик“. Това са младежи, които се обучават в X, XI или XII клас по професии от направление „Машиностроене, металообработване и металургия“ или по професиите от направление „Моторни превозни средства, кораби и въздухоплавателни средства“. Състезанието е най-младото в календара на МОН и се организира по инициатива и с подкрепа на работодателите за шести път.
Състезанието в националния кръг протече в два кръга. Учениците заваряваха листов материал с ъглови и челни заваръчни съединения по различни методи в различни позиции, като тук оценяването е индивидуално. Те работиха в 12 оборудвани и обезопасени кабини, като всеки състезател участва с работно облекло и лични предпазни средства.
На втория кръг отборите представиха артинсталация на тема „Биоразнообразие“, изработени чрез заваряване на елементи от различни рециклирани материали. Младите хора описваха изработените дървета, животни, цветя, пчели, слънца и други обекти, като представяха своите виждания за замърсителите и възможното опазване на околната среда, разказваха за екосистемата в своите родни места и проблемите с изчезващи видове.
В индивидуалното класиране победител по първия, най-масово прилаган метод – ръчно електродъгово заваряване, е Тоньо Аладжов от ПГМЕТ „Христо Смирненски“ в Кнежа, следван от Архангел Минков от ПГПТ „Ат. Ц. Буров“ в Русе и Мартин Недев от ПТГ „Иван Райнов“ в Ямбол.
По втория метод на заваряване – със стопяем електрод в защитна газова среда първи е Кристиан Митрев от ПГМЕЕ в Бургас, а след него на второ място е съученикът му Хасан Хасан от същата гимназия. Трети е Димитър Иванов от ПТГ „Н.Й. Вапцаров“ във Враца.
Зам.-министър Таня Михайлова връчи купата на спечелилата първо място артинсталация на ТМГ „М. Кюри“ в град Перник с инсталацията „Ноев ковчег“. Втори са ПТГ „Н.Й. Вапцаров“ във Враца, а трети са домакините от ПГ „Св. Д. Солунски“ в Белослав.
Победителите получават точки при балообразуването, ако кандидатстват за обучение в защитени специалности от направлението „Корабостроене, ремонт на кораби и корабни тръбни системи“ в Техническия университет във Варна. Добрата подготовка на заварчиците им осигурява много високо заплащане у нас и в чужбина, защото са търсени от много индустрии, казаха специалистите на децата.
В деня преди състезанието от корабостроителния завод показаха на младите хора как от стоманени листи се вдигат 700-тонни кораби, видяха двете нови фрегати за Българския морски флот, както и сглобяването на корпусите на огромна яхта, поръчана от чужд клиент. Запознаха се с модерните технологии, с начина на проектиране и изчисление, огромните машини и кранове, които се използват. Сред гидовете на деца и учители беше и вицеадмирал Пламен Манушев, който консултира производителите на бойните кораби за флота ни.