Френски студенти ще изготвят безвъзмездно проекти за рехабилитация на сгради в Царево, Ахтопол, Лозенец и Синеморец. Тяхната преподавателка арх. Цвета Сурчева се срещна с кмета на общината Марин Киров. Архитектът е преподавател по Устойчива урбанистика, кръгови технологии и екологични методи за рехабилитация на сгради във Висшето училище по архитектура “Ла Вилет”, Париж, Франция. През идните месеци под нейното наставничество група от студенти ще изготвят проекти на няколко значими за Царево сгради.
Сред проектите са сградата на кметство Лозенец, дървеният хангар на пристанището в Царево, сградата на Информационния посетителски център “Приморска Странджа” в Ахтопол, сградата на старото кметство в Синеморец. Предвижда се да се изготви и визия на сградата, предвидена за музей, намираща се на кръстовището на ул. “Тракия” и ул. “Алеко Константинов” в Ахтопол.
Арх. Сурчева, завършва Строителен техникум в Стара Загора през 1988 г., а по-късно придобива и висшето си образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия в гр. София с профил “Архитектура”.
Дипломиран архитект във Франция във Висшето училище по Архитектура “Ла Вилет” в Париж от 2000 година, тя специализира “Рехабилитация за стари сгради и паметници на архитектурата” през 2001г. към министерството на културата във Франция. Следва втора специализация за “Подпомагане на общините за устойчиво развитие, кръгова икономика и околна среда” през 2012 г. Работила е в Асоциация за благоустройство на частната собственост в период от пет години. Работила е още като главен архитект към община Свети Йоан в границите на широк Париж, а от 2009 г. работи като старши експерт към Националната агенция на Франция за благоустрояване на частни и жилищни сгради ANAH. През последните пет години е преподавател във във Висшето училище по архитектура “Ла Вилет”, Париж, профил “Устойчива урбанистика, кръгови технологии и екологични методи за рехабилитация на сгради”.
“С арх. Сурчева ни свърза Румяна Цвяткова, директор на ПП “Странджа”, за което сме благодарни. Тази инициатива е чудесна комбинация от полезност и практичност както за едни млади бъдещи специалисти, избрали пътя на архитектурата, така и разбира се за Царево. От една страна студентите ще имат възможност да трупат изключително важния за тях в момента практически опит, а от друга страна общината ще получи проекти, които да реализира в бъдеще. Още по време на първия ни разговор изразих позицията, че сградите за които нейните студенти ще изготвят проекти, следва да бъдат реални обекти – сгради, в които Царево би инвестирала и развивала идните години. Благодарение на арх. Сурчева ще кандидатстваме и за европейско финансиране на туристически и веломаршрути в Странджа”, коментира Марин Киров.