Класовете, които повече време се обучават присъствено, показват по-добри резултати. Няма как обаче да не се спазват изискванията за карантиниране. Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование.
Той призна, че е сред хората, предложили по-дълга междусрочна ваканция. Причина за това е високият брой болни учители. По думите му през последната вълна на вируса те са между 10 и 25%.
„Бяхме пред спиране изобщо на образователния процес. С извънредната ваканция допринасяме за намаляването на ковид вълната. Резултатите зависят и от усилията на самите ученици, не само от това дали се обучават дистанционно или присъствено“, подчерта Александров.
Според него засега няма необходимост от удължаване на учебната година.
„Едно удължаване със седмица или десет дни няма много да промени нещата“, обясни директорът.
В много държави учебната година започва на първи септември и имат ваканции на всеки два месеца, разясни Александров.
„Например ноември месец една ваканция, после Коледна и т.н. Това бих искал да бъде – да има по – равномерни ваканции, за да може учениците да си отпочиват. Броят на учебните дни, който е 180 за гимназиален етап, би трябвало да си остане същият“, обясни той.