Всяка ваксина е лекарство и се прилага по препоръките на производителя – ако един производител е казал две дози, значи трябва да се прилага в две дози.
Дали ваксината на “АстраЗенека” може да се комбинира с друг вид – изследвания по този въпрос са започнали през февруари и до 1-2 седмици ще имаме резултатите от тях, за да може законово да се регулира и да се приеме това, допълни още той. Това коментира пред БНТ проф. Кантарджиев.
Местни комисии в някои държави решават да ваксинират с друга ваксина след поставена първа доза. Това обаче юридически не е издържано. Преекспонирани са случаите, ваксинираните са милиони, а случаите на тромбози не толкова много. Много е важно мнението на гинеколозите. Младите жени трябва да се ваксинират с много голямо внимание с “АстраЗенека”. Тромбозите стават само при първата игла. На 3 милиона става по една тежка тромбоза. Но се случват при млади жени, които взимат контрацептиви. А вчера колеги в Германия ми казаха, че забелязват, че рискът е, когато жената е в овулация и получи първа доза от “АстраЗенека”, заяви още експертът.
Този месец очакваме да пристигнат у нас още 250 000 ваксини, още милион през май – всяка седмица по 250 000 на “Пфайзер” и 350 000 всяка седмица през юни, и още 250 000 на “Модерна”. Така че, ще имаме достатъчно РНК ваксини за постигане на колективен имунитет през следващите два месеца.
Страната ни одобрява ваксинационни сертификати за пътуван – ние си даваме сметка, че сме туристическа дестинация и мисля, че се прави много активна политика и с нашите съседи, и на ниво ЕС, да има едно по-свободно, но контролирано придвижване на хора, посочи още той.
На европейско ниво сертификатът съдържа много малко данни – името на лицето и това дали е изкарало коронавиус, има ли създадени антитела и какъв е имунния отговор, ако е изследван и трето – дали е ваксиниран, обясни експертът.