Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 25 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Благоевград обновява два парка с над 6.4 млн. лв.

Средствата са по европроект за реконструкцията на "Ловен дом" и Ботаническата градина

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юли 14, 2025
в Благоевград
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
parkBLG
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Община Благоевград ще вложи 6 445 466 лева в реконструкция и обновяване на парк „Ловен дом” и Ботаническата градина. Средствата са осигурени изцяло като безвъзмездна финансова помощ по Програма „Развитие на регионите” 2021–2027, по която местната управа кандидатства с проект и получи одобрение за финансиране, съобщават от там.

Проектът е част от приоритетната зона „Туризъм и отдих” в Плана за интегрирано развитие на Общината и предвижда обновление на една от най-красивите природни територии в града – парк „Ловен дом” и Ботаническата градина.

Ще бъде извършена реконструкция и развитие на двата парка, включително обособяване на зони за активен и пасивен отдих, пространства за културни, образователни и туристически събития, както и специализирани кътове в Ботаническата градина с разнообразни растителни видове. Ще бъдат обособени нови алеи, ще се запази съществуващото осветление и ще бъде изградено допълнително, ще се монтира видеонаблюдение, а част от Екопътека „Кръста”, водеща до мемориалния комплекс „Памет и вяра”, ще бъде облагородена.

Сред предвидените дейности са още изграждане на нови детски съоръжения, създаване на „Алея на планетите” и мерки за осигуряване на достъпност и сигурност на цялата територия. Обновлението ще създаде възможности за провеждане на открити уроци и образователни инициативи за ученици и студенти, сближаване с природата и подобряване на качеството на въздуха чрез увеличаване на растителността.

Проектът включва и разработване на туристическа маркетингова стратегия, която ще осигури устойчивост на предвидените дейности и ще допринесе за утвърждаването на Благоевград като образователен и туристически център.

От общината припомнят, че през март т.г. кметът Методи Байкушев подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството договор за предоставяне на Община Благоевград на над 1 млн. лева за обновяване на емблематичната сграда на Обсерваторията и района около нея, с изпълнението на който ще се постигне цялостно обновяване и развитие на парк „Ловен дом”.

Това е четвъртото одобрено от общо осем проектни предложения, с които община Благоевград кандидатства за европейско финансиране по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027″ през март тази година. До този момент одобрени са проектът за обновяване на парк „Бачиново”, проектът за изграждане на полуподземен паркинг и парк в кв. „Струмско”, както и създаването на три нови социални услуги в Благоевград. Общата стойност на подадените проекти надхвърля 77 млн. лв. С тях кметът Методи Байкушев и екипът му продължават целенасочената си работа за създаване на модерен, социално отговорен и зелен облик на града.

Тагове: Благоевградботаническа градинаевропейски проектпарк Ловен домреконструкциятоп
Предишна Статия

Тръгва нощният автобус до летището в София

Следваща Статия

Свобода, а не монопол за телемедицината

Свързани Статии

Благоевград привлече 82 млн. евро. инвестиции за 2025 г.
Благоевград

Благоевград привлече 82 млн. евро. инвестиции за 2025 г.

май 15, 2026
114
Мадан вече с финансова помощ за новородени
Благоевград

Десетки семейства с репродуктивни проблеми от Благоевград с финансова подкрепа от общината

май 10, 2026
109
Благоевград въвежда разделно събиране на биоотпадъци в училища
Благоевград

Благоевград въвежда разделно събиране на биоотпадъци в училища

януари 26, 2026
111
Поставят поетапно контейнери за биоразградими отпадъци в Благоевград
Благоевград

Поставят поетапно контейнери за биоразградими отпадъци в Благоевград

януари 6, 2026
110
Продължават вторичните трусове в Западна Турция
Благоевград

Земетресение разтърси Благоевградско

ноември 17, 2025
113
Обновяват Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград
Благоевград

Обновяват Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград

август 25, 2025
119
Следваща Статия
Свобода, а не монопол за телемедицината

Свобода, а не монопол за телемедицината

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

юни 24, 2026
Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

юни 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO