При тъмночервен ковид сценарий, могат да работят само детски заведения със 100% преболедувал или ваксиниран персонал. Това заяви директорът на дирекция “Образование” към Столичната община Мария Минчева. И уточни: “В този период ще се приемат само такива деца, чийто родители отговарят на същите условия или пък родители, които работят на първа линия. Повечето родители обаче скочиха срещу такъв развой на нещата в бъдеще и заплашиха с протести. Повечето от тях не са ваксинирани, а сега се чувстват принудени да го направят, ако искат детето им да ходи на детска градина.
Дали това наистина е възможно да се случи от юридическа гледна точка, потърсихме Надежда Саботинова, специалист по медицинско право. “Въпросът има два аспекта – медицински и юридически. Дали ваксините са полезни за здравето, или са вредни – към настоящия момент и в обществото, и в самата медицинска общност няма консенсус по този въпрос”, коментира тя.
По думите й обаче от юридическа гледна точка нещата са ясни, въпреки че българското законодателство дава противоречиви отговори. Конституцията (чл. 52, ал. 4) заявява, че “Никой не може да бъде подлаган принудително на лечение и на санитарни мерки…”, но в същото изречение отваря вратичка за изключения от тази норма: “…освен в предвидените от закона случаи”. Законът за здравето “предвижда” подобен случай – чл. 58. (1), “За предпазване на гражданите от заразни болести се правят задължителни имунизации”. В случая тълкуването би било следното – родителите застрашават живота на децата и персонала в ясли и градини, затова трябва да се ваксинират, в противен случай детето им няма да ги посещава.
Саботинова обаче е убедена, че ако родител заведе дело в Страсбург, има шанс да осъди държавата. Основният коз е в Хартата на основните права, която е неразделна част от Европейската конституция. “Допълнително основание ще бъде и фактът, че една такава бъдеща заповед нагнетява напрежение в обществото, защото българите вече са чувствителни към нарушаването на правата им, както и тези на децата им”, обоснова се още Надя Саботинова.
И припомня, че плановите имунизации не са задължителни в Германия, Холандия, Люксембург, Великобритания, Дания, Ирландия, Гърция, Испания, Португалия, Австрия, Финландия, Швеция, Швейцария, Норвегия, Кипър, Естония, Литва и Латвия, още по-малко пък обвързани с правата на децата и техните родители.