Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 24 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

В повечето училища у нас телефоните вече са забранени

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 12, 2026
в Образование от A до #
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
tel
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Над 2000 от училищата у нас са въвели пълна или частична забрана за използването на телефони, което е 98% от всички учебни заведения в страната. Това предаде бТВ, позовавайки се на данни на МОН.

Повече от 800 са училищата с пълна забрана за използване на мобилни устройства. Близо 1400 са с частична забрана, тоест устройствата могат да се използват само в междучасията. В 46 няма въведена никаква забрана.

Доклад на Европейския парламент отбелязва, че 78% от децата между 13 и 17 години проверяват устройствата си поне веднъж на час. А едно от всеки четири деца показва признаци на проблемно използване на смартфони, наподобяващо пристрастяване.

В столичното 121. СУ в една от паралелките на 5. клас събират телефоните в началото на деня. Идеята е на учителя по физическо възпитание Кристиян Гюров. „Това време, което те не са на телефоните, би било доста ползотворно да се използва за дейности, свързани със спорта, социалното общуване, комуникацията с децата и учителите“, коментира той. Резултатите вече са видими – не само за децата, но и за техните родители. Целта е ограничението да се приложи за всички ученици до 7. клас. От 8. до 12. клас телефоните са много полезни и в часовете, обикновено в последните 5-10 минути от часа, чрез телефоните си учениците взимат участие в различни дигитални платформи.

Правилата вече са добре познати в 119. СУ, където повече от 8 години използват мобилните телефони хибридно, взимат се преди часа и се връщат в междучасието. „Ако погледнем и към други държави, там се говори даже и за забрана на различни приложения, които да ползват децата до 16-годишна възраст“, казва Николай Николов, учител по физика в 119. СУ.

Според експертите днешните деца имат зависимост към телефони и екрани, която започва още от най-ранна възраст. „Големите ученици абсолютно бойкотират тази забрана и не са съгласни с нея, защото не смятат, че биха могли да контактуват без телефони. В същото време те наистина се затрудняват в контакта очи в очи, контактуват предимно с чатове и телефони“, казват Вержиния Трайкова, педагогически съветник в 119. СУ. Въвеждането на забраната за телефоните ще има положителен ефект в училище, но изисква време и упоритост за спазването й, казват експертите.

 

Тагове: забранателефонитопучилище
Предишна Статия

Инвалидните пенсии се влияят от демографията, но и от безработицата по региони

Следваща Статия

Столичната община търси артисти за обновяване на два подлеза

Свързани Статии

Златни и сребърни медали за България на олимпиада по математика
Образование от A до #

Златни и сребърни медали за България на олимпиада по математика

юни 22, 2026
111
Реформата за намаляване на професиите в образованието
Образование от A до #

40 общини с под Среден (3) на матурата по БЕЛ

юни 22, 2026
114
Ученик от Ямбол стана първи на европейско състезание за най-добър млад автомеханик
Образование от A до #

Ученик от Ямбол стана първи на европейско състезание за най-добър млад автомеханик

юни 22, 2026
105
Наши ученици спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада по физика
Образование от A до #

Наши ученици спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада по физика

юни 19, 2026
109
След 58 години: Сградата на общежитието на Спортното училище в Стара Загора е основно ремонтирана
Образование от A до #

След 58 години: Сградата на общежитието на Спортното училище в Стара Загора е основно ремонтирана

юни 18, 2026
113
Публикуваха четвъртото класиране за прием в 8. клас
Образование от A до #

“Арменци” на Яворов мъчи десетокласниците

юни 17, 2026
117
Следваща Статия
Столичната община търси артисти за обновяване на два подлеза

Столичната община търси артисти за обновяване на два подлеза

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Над 67 000 хора от уязвими групи с топъл обяд и през 2026 г.

Социалната пенсия за старост става 183,81 евро

юни 24, 2026
Поскъпването на имотите се забавя в началото на годината

Поскъпването на имотите се забавя в началото на годината

юни 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO