Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 24 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Глобалното климатично сътрудничество трябва да продължи и без САЩ

Esgnews.bg от Esgnews.bg
юни 24, 2026
в Esgnews
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
let s save the planet earth
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook
климатично сътрудничество

Усилията за справяне с изменението на климата са изправени пред променящи се политически обстоятелства, но международното сътрудничество не трябва да бъде отслабвано от лидери като президента на САЩ Доналд Тръмп. Това заяви министърът на екологията и околната среда на Китай Хуанг Рунцю, предава Ройтерс.

Говорейки в кулоарите на годишната министерска среща за климатичните действия на ЕС в Брюксел, забележките на Хуанг изглеждаха като косвен намек за оттеглянето на администрацията на Тръмп от международните ангажименти в областта на климата.

Въпреки че е вторият по големина източник на парникови газове в света след Китай, Вашингтон се отказа от миналогодишната COP30 в Бразилия и напусна Парижкото споразумение.

„Ние имаме споделена отговорност да защитим ангажиментите и да гарантираме, че международното сътрудничество не е отслабено от отсъствието на отделни лидери или променящите се политически обстоятелства“, каза Рунцю.

Китайският министър се обърна към публиката заедно с европейския комисар по климата Вопке Хукстра, докато обсъждаха приоритетите преди COP31 в Турция по-късно тази година. Там световните лидери се надяват да консолидират политическия импулс във време, когато Западна и Южна Европа са засегнати от тежка гореща вълна.

Рунцю заяви, че Китай остава решен да направи още повече, позовавайки се на 15-ия петгодишен план на Пекин, който очертава пътна карта за ускоряване на всеобхватния зелен преход на икономическото и социално развитие на Китай през следващите пет години.

Освен това, страната разработва екологичен кодекс, включващ специална глава за нисковъглеродното развитие и реакцията на климатичните промени.

„Китай ще продължи да следва пътя на зеленото и нисковъглеродното развитие въпреки международната негативна реакция и несигурност“, подчерта Рунцю.

Китайският министър призна, че колкото по-бурен и нестабилен става светът, толкова по-голямо е изпитанието за решимостта на страните да продължат енергийния преход и действията в областта на климата, особено след като конфликтът в Близкия изток още нарушава световните енергийни пазари и разкрива уязвимостта на икономиките, зависими от изкопаемите горива.

„Именно в такива времена трябва да засилим сътрудничеството, а не да се оттегляме от него“, заяви Рунцю.

ЕС продължава силно да разчита на климатичната наука

„Забавянето на енергийния преход не е опция“, посочи Хукстра

Въпреки съпротивлението на ниво ЕС поради високите цени на енергията и затварянето на няколко тежки индустрии, според комисар него забавянето на зеления преход не е опция.

Хукстра настоява, че електрификацията, задвижвана от чиста енергия, предлага път към по-голяма енергийна сигурност, по-силна индустриална конкурентоспособност, по-ниски дългосрочни разходи и повишена устойчивост.

„Действията в областта на климата, енергетиката, сигурността и икономическият просперитет са взаимно подсилващи се и все по-неразделни цели. В свят, където климатичните въздействия се ускоряват, стойността на науката никога не е била по-голяма“, посочи той.

Комисарят потвърди отново силната подкрепа на ЕС за климатичната наука, включително работата на Междуправителствения панел по изменение на климата и международното научно сътрудничество.

„Надеждните климатични данни и вземането на решения, основани на доказателства, са по-важни от всякога, тъй като климатичните рискове се засилват“, каза той..

Размишлявайки върху резултатите от Глобалния преглед, механизъм по Парижкото споразумение, предназначен да оцени колективния напредък на света в борбата с изменението на климата, Хукстра изброи няколко приоритета – ускоряване на прехода от изкопаеми горива, разширяване на възобновяемата енергия, подобряване на енергийната ефективност и укрепване на устойчивостта на климата.

„Постигането на тези цели е от съществено значение за поддържане на доверието в процеса на Парижкото споразумение и запазване на възможността за ограничаване на затоплянето до 1,5°C“, заяви той.

С поглед към COP31, Хукстра определи конференцията като възможност да се премине отвъд обещанията и да се работи вече върху изпълнението.

Той посочи важността на напредъка по глобалната програма за действия в областта на климата, подкрепата за справедлив преход от изкопаеми горива и разработването на практически пътни карти, които могат да мобилизират инвестиции, да задълбочат международното сътрудничество и да ускорят напредъка в различните сектори и региони.

Съдържанието е извлечено от външен източник. Можете да прочетете пълния текст на новината ТУК .

Предишна Статия

Рени Пейчева, която събира в един отбор бизнеса и хладния ум на IT специалистите

Следваща Статия

Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети

Свързани Статии

Развитието в областта на зелената стомана буксува
Esgnews

Развитието в областта на зелената стомана буксува

юни 23, 2026
101
Загубите на БВП могат да са между 5% и 7% заради екстремни горещини в Европа
Esgnews

Загубите на БВП могат да са между 5% и 7% заради екстремни горещини в Европа

юни 23, 2026
102
Страните от ЦИЕ искат ЕС да увеличи въглеродния фонд за по-бедните членове
Esgnews

Страните от ЦИЕ искат ЕС да увеличи въглеродния фонд за по-бедните членове

юни 23, 2026
100
Следваща Статия
Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети

Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Подготвихме ли се срещу пожарите в горите през лятото

Подготвихме ли се срещу пожарите в горите през лятото

юни 24, 2026
Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети

Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети

юни 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO