Темата за кибер тормоза става все по – актуална. Търсят се пътища за превенцията му, както на останалите видове насилие. Санкциите не са самоцел, казва пред вестник „24 часа“ Асен Александров, който е директор на столичното 51-о СУ “Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в средното образование.
„ Те маркират, че има нарушение, ориентират за неговата тежест и са част от превенцията. Ако глобяват за неправилно паркиране и хвърлен фас, защо не и за клип с детско насилие.
В последните 2 години учениците използват виртуалното пространство, за да се закачат, да се обиждат, да се унижават. Кибертормозът никъде не е идентифициран като нередна дейност. Могат да те глобят за това, че не си паркирал правилно. Могат да те глобят, че си хвърлил фас на улицата. Съществува закон за противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който е от 1958 г. Оттогава е изменян, но в него няма дефиниция, че това също е противообществена проява. А не е ли противообществена проява да качиш в социалните мрежи клип, на който се вижда как десет бият един“, пита директорът.
Законодателството ни е остаряло в голяма степен, смята той.
„В момента, ако някой качи клип с насилие, той може да бъде идентифициран само ако насилието, което показва, предвижда ефективна присъда. Обикновено в тези клипове има сбивания между ученици. Така няма законово основание да се изисква разследване кой е качил клипа или да го свали, с изключение на порнографските“, обяснява той.