Държавният резерв е пълен с количества горива за 90 дни. Освен това има и допълнително търговски запаси. Това заяви председателят на Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” Николай Василев за “Хоризонт”.
Той увери, че в България има достатъчно запаси. Държавата набавя още и хлебна пшеница, и фуражно зърно за месеци напред.
“Това, което правим в момента, е да набавим още пшеница за резерва – това е хлебна пшеница и фуражно зърно.
Имаме достатъчно за месеци напред като количества засега “, уточни още Василев.
Той обясни, че страната ни има за цел да подсигури достатъчно хлебно зърно за населението за месеци напред.
“За 30 пълни дни от запасите отговаря държавата, а за останалите 60 дни отговорят компаниите производители и вносители на горива. С търговските запаси ще надхвърлим тези 90 дни“, поясни още Василев.
Той допълни, че за страната ни е важно в резерва да има достатъчно количества горива, хлебна пщеница, консервирани храни, питейна бутилирана вода, растиелно масло, лекарства и медицински изделия. Затова за гладни години не може да се говори, категоричен е председателят на резерва.
Василев коментира и кражбата от Държавния резерв от базата от село Поликраище. Той посочи, че се изтеглят количествата от резерва в складовете в Поликраище и в Сливен. Причината е, че там е установена ниската правна култура на охранителите. По думите на Василев нямало нанесени щети на базата и на Агенцията. Той обясни, че горивото, което крадците са източили, е мътилка. Това представлява остатък от гориво на дъното на самата цистерна, обясни още Василев.









