Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 6 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Защо математиката постепенно изчезва от зрелостния изпит

Липсата на интерес заплашва да се превърне в пречка пред изграждане на кадри и достъп до други професии

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юли 19, 2024
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
10 0
0
0000377190 article2
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

На пръв поглед резултатите от последното издание на зрелостните изпити изглеждат окуражаващо – средните оценки вървят нагоре, a общините със средна оценка Слаб намаляват. Повод за притеснение обаче e постоянният спад на броя на учениците, които се явяват на изпита по математика – те вече са под 3% от всички зрелостници, въпреки ключовата важност на дисциплината за все повече работни позиции на пазара на труда. Темата коментира Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Тъй като МОН не публикува средните оценки на зрелостните изпити на ниво община, неговите данни са изчисления на ИПИ въз основа на тези на ниво училище. Средната оценка  за отделните общини е изчислена като средната на училищата в нея, претеглена с броя на явилите се ученици – например средната оценка на училище с 50 зрелостници би имала 10 пъти по-голяма тежест в средната за разглежданата община от такова с пет.

На пролетната сесия на изпита през 2024 г. по “Български език и литература” са се явили 46,9 хиляди ученици, като продължава тенденцията към ръст в броя на зрелостниците, а повишението е с малко над хиляди души в сравнение с предишната година. Има и значително подобрение в средната оценка – Добър 4,30, с цели 37 стотни спрямо предишната. Това представлява и връщане към стойностите отпреди ковид пандемията, когато средната за страната оценка се движеше в диапазона 4,20-4,30.

Общината с най-висока средна оценка на пролетната сесия по БЕЛ за поредна година е Челопеч, с много добър (5,19), следвана от няколко общини в Смолянско – Златоград (4,99), Сърница (4,80), Баните (4,69). След по-големите градски центрове с добро представяне е Столична община (4,65), Велико Търново (4,63), Пловдив (4,60), Благоевград (4,58), като много от водещите областни центрове тази година успяват да стигнат до средна оценка Много добър.

Значително подобрение има и при слабите оценки – докато с под Среден (3) по БЕЛ миналата година бяха 80 общини, през 2024 г. броят им е спаднал наполовина, до 37. Няма и нито една чиста двойка на общинско ниво, като най-ниският резултат е община Камено, със средна оценка Слаб (2,2). Клъстери с нисък резултат остават в Североизточна и Северозападна България, както и в районите около Пловдив и Стара Загора на юг. Заради липсата на сравнимост обаче нямаме основания да обявим непременно подобрения в грамотността и владеенето на езика от зрелостниците. За поредна година остава вярно и наблюдението, че в общините със средна оценка под 3 по БЕЛ няма нито един явил се на изпита по математика, което от своя страна означава, че слабите местни регионални образователни системи не се справят и с тази дисциплина.

Изпитът по английски език отново е много популярен, като на него са се явили 12,7 хиляди зрелостници. Резултатите на тази матура са високи – средното за страната равнище е Много добър (5,08), а в цели осем общини средната оценка е Отличен. В обратната страна на класирането има две чисти двойки – в Брезник и Приморско, но пък общият брой на общините със средна оценка под Добър (4) на този изпит е едва 12, което показва относително високо общо равнище, поне спрямо трудността на изпита.

“По-притеснителните новини идват по линия на изпита по математика. Тази година на него са се явили едва около 1400 хиляди ученици, или 2,9% от всички зрелостници, видим спад с около 18% спрямо миналата година, особено на фона на повишението в общия брой явили се на ДЗИ. Тези ученици са и силно териториално концентрирани – в едва 51 от 265-те общини на страната, но най-вече в големите градове със силни специализирани математически училища – 400 зрелостници в столицата, 156 във Варна, 76 в Пловдив”, коментира Адриан Николов. На този фон оценките са относително високи – средно за страната Много добър (4,91), а на първите места се класират Гоце Делчев, Долни Дъбник и Бургас. Очаквано малките общини с по няколко явили се имат най-висок резултат (но и най-непостоянен), но пък добре се представят и големите градове – Бургас, Враца, София, Габрово.

Постепенното отпадане на математиката от зрелостния изпит има ясно обяснение – все по-малко ученици, особено извън елитните, специализирани училища се чувстват подготвени да се справят с изпита. Това, впрочем, личи от голямата разлика в постиженията между седми и дванадесети клас – в седми, където математиката е задължителна, резултатите са много по-ниски от тези по БЕЛ, а в дванадесети, където не е, са чувствително по-високи.

“Липсата на интерес към математиката обаче заплашва да се превърне в пречка пред изграждането не само на кадри, специализирани в точните науки, но и в доста по-широк кръг професии, налагащи достатъчно добро владеене на математически знания и умения, от които икономиката ще има все по-голяма нужда. Видимо повишаването и на интереса, и на качеството на образованието по математика в училище е крайно необходима и закъсняла мярка, до която властите все не стигат”, алармира Николов.

Тагове: изпитИПИматематикаматуратоп
Предишна Статия

Мандатът отива при ПП-ДБ в понеделник

Следваща Статия

Опит за рекорд на Гинес в Родопите

Свързани Статии

Общинските финансисти: повече самостоятелност и по-малко административни ограничения
Гледна точка

Общинските финансисти: повече самостоятелност и по-малко административни ограничения

юни 5, 2026
114
Какво (не) показват външните оценявания на учениците
Гледна точка

Синдикат: НВО е източник на стрес за учениците и трябва да отпадне

юни 5, 2026
109
Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини
Гледна точка

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини

юни 4, 2026
139
Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието
Гледна точка

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието

юни 3, 2026
117
БАН с три сценария за българската икономика
Гледна точка

БАН с три сценария за българската икономика

юни 3, 2026
121
Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава
Гледна точка

Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава

май 29, 2026
112
Следваща Статия
Правят музей на гайдата в Родопите

Опит за рекорд на Гинес в Родопите

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: „Твърда“ процедура по свръхдефицит; Санкция за Kaufland

Вечерни новини: „Твърда“ процедура по свръхдефицит; Санкция за Kaufland

юни 5, 2026
Пазаруването през април: Оборотите на магазините поеха надолу

Пазаруването през април: Оборотите на магазините поеха надолу

юни 5, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS