Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Подписите за спиране на метрото набъбват, започват безсрочни стачни действия

Ще извозвам децата безплатно, без значени колко са, да не се истеризира с матурите, казаха синдикатите

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 19, 2025
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
19 0
0
Снимка: Красимир Свраков

Снимка: Красимир Свраков

22
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Шести ден столицата продължава да е блокирана заради транспортната стачка на работещите в наземния градски транспорт. Разговорите при столичния кмет Васил Терзиев днес приключиха, а след тях става ясно, че протестите в транспорта в София продължават. „Кметът и неговият екип са твърдо убедени, че няма какво да се направи. Нашите изчисления показват друго. В разговорите се уточни, че няма да има никакво ново предложение към протестиращите. Нашите искания остават – от 400 лв. първоначални вече говорим за 300 лв. и те да бъдат не от началото на годината, а от април. Това са над 30% отстъпление“, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

На въпрос ще получат ли заплащане шофьорите, които вече шести ден протестират, Капитанов каза, че ще получат възнаграждение. “Те са на своите работни места, а това, че не си изпълняват задълженията качествено и в срок, е така наречената “японска стачка”. Ние сме в готовност, събрали сме необходимия брой подписи, за да задвижим административно процедурата за безсрочна стачка на четирите дружества”, добави Капитанов.

Той определи като непремерено изказването на кмета, че няма да води преговори с хора, които държат за заложници цял град. Капитанов изрази надежда Столичният общински съвет също да се намеси с решения, а не само да стоят отстрани и да констатират проблемите. “Не можем да си обясним и реакцията на обществото, хората да въстават на тези, които си търсят правата”, коментира Капитанов предстоящия протест в защита на кмета на София Васил Терзиев.

Председателят на федерацията на транспортните работници в синдиката КТ “Подкрепа” Иван Кирилов коментира пред Bulgaria ON AIR наближаващите матури и добави, че според него ситуацията се истеризира. Синдикатите очакват данни за децата, които няма с какво да стигнат до училищата. “Ще извозим безплатно с лични автомобили децата – 100-200-300, няма значение колко са, но да могат да бъдат покрити всички нуждаещи се. Към този час няма вероятност транспортът да работи по време на матурите”, категорично заяви Кирилов.

Синдикатът съобщи, че подписите за спиране на метрото вече са прескочили половината, които са необходими по закон. “Не е изключено метрото да спре. Ако спрем метрото, ще се получи огромен хаос”, предупреди той. Председателят на федерацията на транспортните работници все пак смята, че чрез диалог може да се излезе от тази ситуация. “Ако не постигнем споразумение с кмета Терзиев, следобед започват работа три комисии, където да се разгледа рамка със заложено увеличение на заплатите. Само комисиите не са достатъчни. Трябва да има решение на СОС, а то е чак на 29 май, когато приемат бюджета на София”, каза още Кирилов.

Тагове: градски транспортметроподписипротестСофиястачка
Предишна Статия

В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български

Следваща Статия

Споделеното пътуване – как софиянци се организират да си помагат

Свързани Статии

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”
Столична

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”

юни 10, 2026
106
Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки
Столична

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки

юни 9, 2026
133
Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа
Столична

Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа

юни 9, 2026
113
Събират опасни отпадъци в Стара Загора
Столична

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци само за последните 5 месеца

юни 8, 2026
109
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Столична

Изграждането на Зеления ринг на София ще започне от кв. “Изток”

юни 5, 2026
7.3k
На 6 юни пускат лифтовете към Витоша
Столична

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
693
Следваща Статия
Споделеното пътуване – как софиянци се организират да си помагат

Споделеното пътуване - как софиянци се организират да си помагат

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS