Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 4 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Kmeta.bg от Kmeta.bg
декември 2, 2024
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
collector 3930337 640 640x375 1
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика – на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси. Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и София-град. Столицата изсмуква не само финансовия, но и човешкия ресурс. Това мнение изразиха кметове и областни управители, цитирани от БНР.Обособяването на районите за планиране в ЕС, що се отнася до кохезионната по литика, е направено по два основни критерия – население и брутeн вътрешен продукт като стандарт на покупателна способност, отнесен към средноевропейските стойности. Къде са изкривяванията през последните 15 години, които  днес изглеждат драматично несправедливи?

От гледна точка на брутния вътрешен продукт, правилата на ЕС са ясни – при 100 и над 100 единици районите получават 30 процента съфинансиране за проектите на инвеститорите и бизнеса. Районите в преход, които имат БВП от 75 до 100 единици спрямо средния за ЕС, получават 60% безвъзмездна помощ, а слабо развитите райони – 85%.

Югозападният район през 2022 г. достигна почти 100%, което намали помощта от ЕС към бизнеса на 30%. И докато нивата за столицата вече гонят 130%, другите области – Перник, Кюстендил и Благоевград, имат между 31 и 34 процента БВП като стандарт на покупателната способност, а София-област – 54%. Пакетирането на тези области със столицата София ограничава достъпа им до европейски средства, прави ги неблагоприятни за инвестиции и реално пречи на ефективната кохезионна политика, сочи анализът на Института за пазарна икономика. Потвърдиха го на среща и кметовете от Сдружението на Югозападните общини.

“София категорично трябва да бъде отделно. Ние не трябва да бъдем със София”, подчерта кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. По думите му, това пакетиране вече дава своите негативни плодове – обезлюдяване на общини и падане на стандарта на живот.

“Това, което получава бизнесът като помощ от Европа, е 70% във всички останали региони. Ние, защото сме заедно със София и като район сме много добре, нашият бизнес получава 30% съфинансиране. Това убива бизнеса, кара инвеститорите да инвестират в останалите 5 района, а не в Югозападния. София ни изсмуква и като хора, и като бизнес. Кой нормален бизнес ще реши да инвестира при 30% грант в Югозападна България и кой . във всички други райони при 70%? Отговорът е ясен”, аргументира се Атанасов.

Проблемът не е само в цифрите и не само тези области страдат.

“От това София се задъхва. Има ли места в детските градини? Има ли нормални квартали, от новите, с инфраструктура? Ако има целенасочена политика да се помага на тези 4 области, тогава и за София ще бъде добре. Защото при нас има свободни места в детските градини. Нашите квартали са развити, имат всичко. Само че хората избират да живеят в София заради високите възнаграждения”, обърна внимание още Огнян Атанасов.

В битката за ново райониране се включиха и областните управители. “Този процес трябва да започне незабавно”, заяви Георги Динев, областен управител на Благоевград. По думите му целта е новото райониране да влезе в сила за програмния период от 2028 до 2034  година.

По отношение на другия критерий – население, анализът на ИПИ показва, че през 2023 г. два от районите за планиране – Северозападният и Северният централен, вече са под критерия за поне 800 хиляди души население, а Североизточният и Югоизточният се приближават към тях с бързи темпове. Този критерий на ЕС вече е нарушен при сегашното райониране.

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов изтъква това като още един сериозен аргумент да се предприеме преразглеждане на районирането: “Може да ни задължат да запазим и шестте района, но да бъдат форматирани по друг начин. Има как да стане – може да се направи и Западен район: от Видин до Кулата без София. София трябва да бъде отделена в самостоятелен район!”

“И един енергиен рецидив: по отношение на териториалните планове за справедлив преход Перник и Кюстендил на практика са дисквалифицирани”, алармира още Атанасов. И допълни:  “Имаме същия проблем – и в двете области интензитетът на помощта за фирмите отново ще бъде много нисък и няма да бъде като в Стара Загора – над 60%. В момента търсим варианти по регламенти как да избегнем за определени сектори това и да се вдигне. Райони, които са пострадали вследствие на закриването на въглищните мини и централи, продължават да патят заради районирането”.

 

 

Тагове: кметовеобластни управителипланиранерайонитоп
Предишна Статия

90 камери следят за замърсяващи коли в центъра на София

Следваща Статия

Този декември супер онлайн оферта от Vivacom: сгъваеми смартфони Samsung с до 300 лева отстъпка

Свързани Статии

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието
Гледна точка

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието

юни 3, 2026
109
БАН с три сценария за българската икономика
Гледна точка

БАН с три сценария за българската икономика

юни 3, 2026
117
Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава
Гледна точка

Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава

май 29, 2026
110
Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете
Гледна точка

Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете

май 29, 2026
109
С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката
Гледна точка

С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката

май 28, 2026
109
Половината от розовите масиви у нас са изоставени
Гледна точка

Половината от розовите масиви у нас са изоставени

май 28, 2026
117
Следваща Статия
Този декември супер онлайн оферта от Vivacom: сгъваеми смартфони Samsung с до 300 лева отстъпка

Този декември супер онлайн оферта от Vivacom: сгъваеми смартфони Samsung с до 300 лева отстъпка

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Тръмп премахва ключова система за наблюдение на океана

Тръмп премахва ключова система за наблюдение на океана

юни 3, 2026
Роботи срещу хора: Как AI се оказа по-скъп от служителите, които трябваше да замени

Роботи срещу хора: Как AI се оказа по-скъп от служителите, които трябваше да замени

юни 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS