В читалището в Козлодуй официално се откри популярният в над 30 различни населени места в България фестивал „Здравей, Здраве!”. Кметът Маринела Николова се обърна към всички с думите: “Радвам се, че тази прекрасна инициатива, фестивалът „Здравей, Здраве”, вече ще се провежда и в Козлодуй. Това събитие ни напомня, че здравето не е само отсъствие на болест, а начин на мислене, грижа за себе си, за природата и за хората около нас. Благодаря на всички организатори и доброволци. Пожелавам Ви да заредите още много хора с положителна енергия и желание за нови знания”.
Фестивалът „Здравей, Здраве!” популяризира идеята за здравословния начин на живот във всички негови аспекти – физически, емоционални, ментални и духовни. Неговата основна идея е да събере на едно място хора, които се интересуват от природосъобразно хранене, алтернативна медицина, духовни практики, устойчиво развитие и хармоничен живот. Стимулира използването на изчистени продукти, услуги и насърчава специалисти и експерти да представят методи с доказана ефективност и простота на приложението. „Здравей, Здраве!” e създаден за да вдъхновява хората към по-осъзнат живот, с грижа към себе си, околната среда и обществото.
Програмата и двата фестивални дни включваше:
– Лекции и презентации – изнасят се от лектори в различни области: холистично здраве, йога, медитация, психология, билколечение, духовност и други.
– Работилници – включват практическо обучение, като изработка на натурална козметика, готвене с растителни продукти, лечебни практики и др.
– Щандове и базар – в тях могат да се открият най-различни мехлеми, тинктури и козметични продукти, мед, тахани, млечни и други хранителни продукти (домашно приготвени и неустоимо вкусни сладкиши, създадени по авторски рецепти). Предлагат се също книги за малки и големи, както и ръчно изработени изделия.
За децата имаше сапунена работилница, където всеки, който желае може сам да изработи глицериново сапунче и да си го вземе.
Входът за всички прояви в рамките на фестивала беше свободен! На събитието присъстваха и зам.-кметовете Зорница Симеонова и Ивалина Банова.










