Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Комисия от Димитровград ще преговаря за преместване на Музея на социалистическото изкуство от София

Kmeta.bg от Kmeta.bg
септември 26, 2025
в Димитровград
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
Снимка: Уикипедия

Снимка: Уикипедия

9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Темата единственият по рода си у нас Музей на социалистическото изкуство към Националната художествена галерия да бъде преместен от София в Димитровград бе една от най-дискутираните по време на заседанието на димитровградския Общински съвет. Дебатът, който продължи час, беше породен от внесената от общинския съветник Иван Евлогиев докладна за приемане на декларация от страна на Общинския съвет, че се обединява около решението за преместване на музея в южния град.

Музеят дава възможност да се види официалното изкуство в периода 1944-1989 година. Сред аргументите за промяна е, че с преместването на музея Димитровград ще придобие не само по-висок статут като културно-историческа дестинация в национален, но и в европейски мащаб.

В аргументацията си вносителят на предложението припомня, че самият Димитровград е архитектурен паметник от времето на социализма и е член на “АТРИУМ – Архитектура на тоталитарните режими на XX век и урбанистичен мениджмънт” (ATRIUM) към Съвета на Европа.

“Имаме достатъчно площадки за разполагане на експозициите, но е важна строгата организация за което трябва да се направи пътна карта кака ще се постигнат набелязаните резултати”, каза вносителят на докладната Еван Евлогиев, цитиран от БТА. Кметът на Димитровград Иво Димов каза пред общинските съветници, че подкрепя идеята, но за осъществяването й трябва внимателен подход. От водените предварителни разговори по темата изводът му е, че финансирането за толкова голям проект би могло да се осъществи единствено през държавния бюджет. Кметът изрази мнение, че залагането на средства през следващата година би било трудно предвид това, че бюджетът на държавата се гледа под лупа заради сериозните предизвикателства, които трябва да покрие. “Едно такова решение трябва да бъде първо коментирано, и то внимателно, на национално ниво. Темата е деликатна в обществото и заради това трябва да се направи информационна кампания. Всичко останало е популизъм и празни приказки“, каза още Иво Димов.

В крайна сметка съветниците се обединиха в приетата декларация, съгласно Закона за закрила за развитие на културата, Закона за културното наследство и Закона за паметниците и музеите, за преместване на музея в Димитровград, като само един от 31 гласували даде вот “въздържал се”, а против нямаше. Те избраха и временна преговорна седмчленна комисия, чийто председател ще е Иван Евлогиев. В нея ще участват още представител на общинската администрация, определен със заповед на кмета, директорът на Исторически музей-Димитровград и съветниците Венета Стоянова от “Възраждане”, която е историк, Сашо Спасов от “БСП за България”, скулпторът Гроздан Грозев, който е представител на ГЕРБ, и литераторът Снежана Ангелова от Съветническа група “Алтернативата”.

Тагове: димитровградмузейМузей на социалистическото изкуствосоциализъм
Предишна Статия

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Следваща Статия

Топлата вода в “Дружба” спира на 2 октомври за 8 дни

Свързани Статии

Димитровград подготвя най-голямото живо Коледно дърво в Европа (снимки)
Димитровград

Димитровград подготвя най-голямото живо Коледно дърво в Европа (снимки)

ноември 20, 2025
129
Димитровград ще отпуска стипендии на бъдещи медици
Димитровград

Димитровград ще отпуска стипендии на бъдещи медици

юли 1, 2025
117
Детски градини в Димитровград вече имат опитни полета за зеленчуци и подправки
Димитровград

Детски градини в Димитровград вече имат опитни полета за зеленчуци и подправки

юни 27, 2024
122
Снимката е илюстративна
Димитровград

Откриха уран във водата на две села в Димитровградско

декември 2, 2022
143
Снимката е илюстративна
Димитровград

Отмениха частично такса смет в Димитровград

октомври 14, 2022
120
Кмет в действие: Иво Димов лови нарушители на пътя
Димитровград

Кмет в действие: Иво Димов лови нарушители на пътя

октомври 6, 2022
130
Следваща Статия
Къде и кога спират топлата вода в София

Топлата вода в "Дружба" спира на 2 октомври за 8 дни

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS