Кметовете на Каварна – Елена Балтаджиева, Русе – Пенчо Милков, Панагюрище – Никола Белишки, Созопол – Тихомир Янакиев, Венец – Нехрибан Ахмедова и кметът на Мирково Цветанка Йотина участваха в заседанията на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, както и в трите комисии – по мониторинг, актуални въпроси и управление.
Акцентите
В Комисията по управление, в която вземат участие кметовете на Русе, Панагюрище и Созопол, бе проведен дебат за ролята на местните и регионалните власти в развитието на кръговата икономика. Темата придоби още по-голяма актуалност на фона на ковид пандемията и руската инвазия в Украйна, които ясно показаха слабостите на веригите на доставки. На фона на глобалното затопляне тези предизвикателства показват неотложността на преосмислянето на различни аспекти на икономическите дейности и превръщането им в устойчиви и съобразени с настоящите реалности.
“Концепцията за кръгова икономика може да бъде приложена във всеки етап от живота на един продукт и трябва да навлезе трайно във всички сфери – от обществените поръчки до управлението на отпадъците”, посочиха местните и регионалните власти в Конгреса. Кметовете са най-близо до гражданите и това им дава възможност да помогнат на хората лесно да интегрират устойчиви практики в ежедневието си.
Сред другите обсъдени теми в Комисията бе тази за водните ресурси и тяхното опазване. Участниците подчертаха ключово им значение за устойчивото развитие, намаляването на бедността, за здравето и благосъстоянието на гражданите. Достъпът до питейна вода и канализация е признат от ООН като човешко право. На практика обаче твърде много хора нямат безопасно управлявана питейна вода и канализация.
Освен това водните ресурси и екосистемите са подложени на нарастващ натиск. Прекомерната експлоатация на наличните водни ресурси и замърсяването на сладководните запаси водят до сериозни сътресения в местните общности. Темата бе обвързана и с кръговата икономика по отношение запазването на доброто качество на ресурсите и екосистемите на подземните и морските води.
Като част от работната програма на Комисията бе обсъдено и предложението за решение за последващи действия по темата за застаряващите общности и необходимостта от качествени социални грижи. Ковид пандемията влоши неравенствата и изведе значителни слабости в системите за социална защита и дългосрочни грижи. В допълнение, като се има предвид демографските проблеми с нарастващ брой възрастно население в европейските общности, може да се очаква, че все по-голям брой възрастни хора ще се нуждаят от някаква форма на социални грижи и ще зависят от капацитета на местните и регионалните власти да гарантират предоставянето на качествени социални услуги.