Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 27 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Министерството на здравеопазването: Чака ни тежък грипен сезон

Kmeta.bg от Kmeta.bg
ноември 25, 2021
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
39 1
0
Снимката е илюстративна

Снимка: Pixabay

45
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Тежък грипен сезон у нас прогнозират епидемиолозите.

Това се казва в съобщение на министерството на здравеопазването.

Ето какво съобщават от МЗ:

Предполага се, че през сезон 2021/2022 г. ще циркулират грипни вируси, които са подобни на вирусите, влизащи в състава на противогрипните ваксини, препоръчани от СЗО за страните от Северното полукълбо.

Засега не може да се прогнозира кой от тези вируси ще доминира.

Ефективността на противогрипните ваксини зависи от възрастта и имунния статус на ваксинираното лице, но най-вече от антигенната близост между ваксиналните и епидемичните грипни вируси. Най-висока е ефективността на ваксините спрямо грипни вируси тип В, тъй като те са най-генетично стабилни, а най-ниска е спрямо грипни вируси А (H3N2), които са най-изменчиви. Така че от значение за ефективността на ваксините е кой грипен вирус преобладава през даден епидемичен сезон.

Препоръчва се ваксината срещу грип да се приложи поне 14-21 дни преди началото на циркулацията на грипни вируси в страната, за да има време да се формира имунитет. Засега не е засечена циркулация на грипни вируси, така че може да се поставя противогрипна ваксина. Счита се, че дори по време, когато в страната циркулират грипни вируси, може да се прилага ваксина, при положение че лицето е здраво и няма остро заболяване.

Противогрипни ваксини се препоръчват на лица, които са с повишен риск от тежко протичане на грип и развитие на усложнения. Според СЗО ежегодна ваксинация против грип се препоръчва на лица с:

По време на пандемията от COVID-19 препоръките за противогрипна ваксинация са с особено значение поради вероятността от заразяване със SARS CoV-2 и грипен вирус, което би довело до утежняване състоянието на пациента. Това е особено важно за лицата с повишен риск от тежко протичане на COVID-19 и на грип (лица на възраст ≥ 65 год., лица с хронични заболявания и с ослабен имунитет).

В България циркулацията на грипни вируси обикновено започва през декември, като епидемията от грип се разгръща през януари-февруари.

През изминалия сезон 2020/2021 г. циркулацията на грипните вируси в Европейския съюз беше необичайно слаба, а в България за първа година не бяха доказани грипни вируси. Това се обяснява с прилаганите противоепидемични мерки, които оказват ефект не само върху пандемичния коронавирус, но и върху грипните вируси.

Ако и през този сезон се спазват стриктно противоепидемичните мерки, е възможно да няма тежка грипна епидемия, каквито се наблюдаваха в сезоните преди пандемията.

 

Тагове: ваксиниВодещи новинигрипкоронавирусМинистерство на здравеопазванетосезонСЗОтоп
Предишна Статия

Одобриха ваксинацията на деца от 5 до 11 години в ЕС

Следваща Статия

Смартфонът motorola defy е достъпен в магазините на Vivacom

Свързани Статии

Облекчават трафика по “Тракия”
България

Облекчават трафика по “Тракия”

юни 26, 2026
105
Чуждестранните работници у нас: плюсове и минуси
България

Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни

юни 25, 2026
203
Боян Томов с кръст “За заслуга към Малтийския орден”
България

Боян Томов с кръст “За заслуга към Малтийския орден”

юни 25, 2026
175
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за столичния градски транспорт
България

Цигарите поскъпват от август

юни 25, 2026
110
Над 67 000 хора от уязвими групи с топъл обяд и през 2026 г.
България

Социалната пенсия за старост става 183,81 евро

юни 24, 2026
112
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
България

Учители, лекари и IT специалисти са започнали работа у нас по “Избирам България”

юни 24, 2026
119
Следваща Статия
Смартфонът motorola defy е достъпен в магазините на Vivacom

Смартфонът motorola defy е достъпен в магазините на Vivacom

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Стартира доброволческата инициатива “Пътеки на гражданите”

Стартира доброволческата инициатива “Пътеки на гражданите”

юни 27, 2026
Русе посреща световни асове по въздушна акробатика

Русе посреща световни асове по въздушна акробатика

юни 27, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO