В навечерието на 7 април – Световен ден на здравето и професионален празник на здравните работници, кметът на Община Ловеч награди осем медицински специалисти, работещи в сферата на здравеопазването към общината.
Кметът Корнелия Маринова се обърна към присъстващите с думите: „В условията на обявената извънредна обстановка в страната, свързана с разпространението на COVID-19 и задъхващата се здравна система, отличаването и награждаването на медицинските специалисти е от особено значение за повишаване на личното им професионално самочувствие. В моменти на изпитания е трудно да се намери баланс, когато обществото ни е в емоционална турбуленция. Тревогата ни за нашите родители, деца, братя и сестри се засилва и от разстоянието, което ни дели, както и от страха, че здравната система може да не е в състояние да им помогне. Точно по тази причина и точно в този момент, отличаването на медицинските специалисти, които се включиха в подпомагането на дейността на лечебните заведения, придобива особено важно значение за тяхната морална подкрепа и издигане престижа и авторитета на професията им“.
Осемте медицински специалисти, работещи в структурите на детско и училищно здравеопазване в община Ловеч, оказаха навременна подкрепа за справяне с кадровия дефицит в МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов“. Помощта е във връзка с писмо от Министъра на здравеопазването по повод усложнената епидемична обстановка в страната и всекидневно увеличаващия се брой на лицата, диагностицирани с COVID-19, както и молба от директора на болницата д-р Румяна Нановска.
Отличени с грамота „Професионалист на годината – 2020“ бяха: Лариса Пенкова – мед. фелдшер в ПГИТУ; Цветана Цанкова – мед. сестра в ДГ „Радост“; Таня Пежгорска – директор на ДЯ №3 „Мечо Пух“; Тотка Стамова – мед. сестра в ДГ „Първи юни“; Катя Маринова – мед. фелдшер в ПГМЕТ; Магдалена Баева – директор на ДЯ №5 „Патиланци“; Мариета Стойчева – мед. сестра в ДЯ №5 „Патиланци“; Лидия Балевска – мед. сестра в ДЯ №5 „Патиланци“.
Медицинските специалисти оказаха съдействие в Спешно отделение, Хирургично отделение, отделение по Ортопедия и травматология и Неврологично отделение в МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов“ АД, гр. Ловеч,
Към настоящия момент в сферата на общинско здравеопазване в Ловеч работят общо 59 медицински специалисти, от които един лекар, 11 медицински фелдшери, 46 медицински сестри и един рехабилитатор. Те обслужват децата в детските ясли, целодневните детски градини, училищата, социалните услуги за деца и възрастни и лица с увреждания.
Награждаването се провежда за 10-а поредна година и се е превърнало в традиция за Община Ловеч.
