16 милиона души от 6 държави днес почитат морето – това са хората, които живеят по крайбрежието на Черно море.
На 31 октомври се отбелязва Международния ден на Черно море. На този ден през 1996 година е подписан Стратегическият план за Черно море. През 1996 година правителствата на черноморските държави приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички гранични страни.
На срещата в Истанбул присъстват министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна, за да се привлече вниманието на обществеността върху усилията за спасяването на Черно море.
Учените отчитат признаци на подобрение в опазването и възстановяването. Способността на Черно море да се възстановява е близо до критичната си граница и ако тя бъде премината, промените и в биосферата, и в живота на хората, ще станат необратими. Много хора, и най-вече живеещите по крайбрежието, смятат, че е време за промяна на перспективата в опазването и възстановяването на тази уникална природна система — нашето общо Черно море.
В деня на Черно море учените напомнят, че всеки от нас може да помогне за опазването му – като не оставя боклук по плажа и не изхвърля безразборно найлонови торбички, не излива мазнини и опасни химикали в канализацията и пести водата.








