Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 25 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения на пътя

Част от приходите от глобите ще отиват в местните бюджети

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юли 24, 2025
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
10 0
0
Снимка: Уикипедия,архив

Снимка: Уикипедия,архив

11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Камерите на тол системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите. Това решиха окончателно народните представители, като приеха промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки.

Общинските камери също ще се включат в наблюдение за нарушения по пътищата, като част от приходите от наложените глоби ще отиват за съответните общини.

Максималната скорост за леки автомобили на автомагистрала остава 140 км/ч., за тежкотоварните автомобили – 90 км/ч. В населено място се запазва допустимата скорост от 50 км/ч., като в гъстонаселени райони се създават “Зони 30”, където ще се шофира с до 30 км/ч. С цел да се ограничи рисковото шофиране по междуградските пътища парламентът прие при превишаване на скоростта с над 40 км/ч. извън населено място, освен глобата от 600 лева, да се отнема и книжката за срок от два месеца. При повторно нарушение глобата скача на 1200 лв., като шофьорската книжка ще се отнема за срок от три месеца.

Увеличават се глобите, съответно: при преминаване на червен светофар – от 100 на 150 лв., за не спиране на пешеходна пътека глобата също скача на 150 лв., а 100 лв. ще е вече глобата за не спиране на знака СТОП.

Санкциите за шофиране в аварийна лента са: при първо нарушение 1000 лв. и 3 месеца отнемане на книжка. При повторно нарушение глобата е 4000 лв., а книжката ще се отнема за 6 месеца.

Родители или настойници ще се наказват с глоба от 500 лв., ако са допуснали използването на индивидуално електрическо средство за движение по пътищата на дете, което не е навършило 16 години. Електрическите тротинетки трябва да бъдат регистрирани, да се карат само в светлата част на деня, да имат задължителна застраховка “Гражданска отговорност”, а водачите са задължени да са с каски.

 

Тагове: бюджетглобизаконкамеринарушениянарушения на пътяОбщинипътищатол такситоп
Предишна Статия

Смарт часовници HUAWEI от Vivacom на лизинг без оскъпяване само до края на юли  

Следваща Статия

Еврото като извинение за неограничена държавна намеса

Свързани Статии

Над 67 000 хора от уязвими групи с топъл обяд и през 2026 г.
България

Социалната пенсия за старост става 183,81 евро

юни 24, 2026
112
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
България

Учители, лекари и IT специалисти са започнали работа у нас по “Избирам България”

юни 24, 2026
114
DG Art Gallery продължава пътя на Vivacom Art Hall
България

DG Art Gallery продължава пътя на Vivacom Art Hall

юни 24, 2026
109
Подготвихме ли се срещу пожарите в горите през лятото
България

Подготвихме ли се срещу пожарите в горите през лятото

юни 24, 2026
103
Общините с нови предложения за управление на отпадъците от опаковки
България

КЗК отмени поръчката за проектирането на Националната детска болница

юни 23, 2026
103
БАН с три сценария за българската икономика
България

Минималната работна заплата се замразява до 2028 г.

юни 23, 2026
162
Следваща Статия
Еврото като извинение за неограничена държавна намеса

Еврото като извинение за неограничена държавна намеса

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

юни 24, 2026
Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

юни 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO