Отбелязваме Деня на българската община

Честит празник на всички региони!

2 3

12 октомври честваме Деня на българската община. На тази дата през 1882 г. в Държавен вестник е публикуван първият Закон за общините и градското управление, който регламентира устройството и дейността на местните органи на държавната власт в Княжество България. През 1991 г. в новата Конституция в чл. 1, ал. 2 е записано, че „Република България е единна държава с местно самоуправление”, а чл. 136 определя общината, като „основна административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление”.

През 1998 г. делегатите  на Общото събрание на Националното сдружение на общините вземат решение отбелязването на Деня на българската община да бъде на 12 октомври. Оттогава на този ден всяка година в България се организират различни по мащаб местни и национални инициативи, чиято цел е популяризиране дейността на местната власт и стимулиране на по-активно гражданско участие в процесите на управление на местно ниво.

Идеята за местно самоуправление е заложена в първата демократична Конституция на третата българска държава – Търновската, приета на 16.04.1879 г., в която в Гл. 1, чл. 3 е записано „Територията административно се дели на окръжия, околии и общини.”

Екипът на Kmeta.bg честити празника на всички служители в българските общини, като им пожелава здраве, ентусиазъм за много успехи и професионално удовлетворение!

 

 

Exit mobile version