В София ще има церемония и поднасяне на цветя в памет на достойните българи, които не допуснаха сънародниците им от еврейски произход да бъдат депортирани към нацистките лагери на смъртта. Това съобщава Организацията на евреите в България “Шалом”. Събитието се организира съвместно с Народното събрание на Република България.
Ще се положат цветя и в памет на 11 343 евреи, депортирани от администрираните от Царство България територии на Северна Гърция, Вардарска Македония и град Пирот.
На 10 март 1943 г. е спряно депортирането към концентрационните лагери на нацистка Германия на близо 50 хил. български евреи.









