Палестински затворник в Израел е в състояние на гладна стачка от цели 140 дни. Той е настанен в болницата. Говорител на лечебното заведение потвърди, че състоянието на Хишам Абу Хауаш е сериозно, но отрече да има опасност за живота на 40-годишния палестинец.
Неговото освобождаване беше поискано от въоръжената групировка “Ислямски джихад”. Групировката дори заплаши да прекрати примирието в ивицата Газа, ако Израел не освободи задържания.
Абу Хауаш е от град Дура, в южната част на Западния бряг. Според местни медии, през октомври 2020 година му е наложена мярката “административно задържане”. Тя позволява на Израел да задържа хора до 6 месеца без срещу тях официално да има повдигнати обвинения.
Израелската организация “Лекари за човешки права” написа в “Туитър”, че един от членовете й е прегледал затворника. Според него, за Абу Хауаш има “непосредствена опасност от смърт” поради ниските нива на калий и възможната сърдечна аритмия.









