Парк “Врана” вече е временно затворен и недостъпен за граждани. Служители на Столична община, водени от заместник-кмета Надежда Бобчева, заключиха официалния вход. Тя очакваше областния управител на София град Стефан Арсов, за да му предаде ключа, но въпреки отправената покана, никой от областната управа не дойде.
Спряна е и автобусната линия, която вървеше до парка.
До затварянето на парка се стигна след изтичането на крайният срок, поставен от кмета Васил Терзиев областният управител да предаде стопанисването на парка на общината.
С решение на Върховния конституционен съд парк “Врана” от 11 юли 2023 г. е държавна собственост и трябва да се стопанисва от областната управа на София, но тя не влиза във владение. Вече две години общината плаща за поддръжката на парка от екип градинари и за постове за денонощна охрана, съобщи Бобчева по-рано пред БНР.
Преди два дни кметът Терзиев обяви, че ако до 10 юли Областната управа не предостави на общината с документи стопанисването на парка, той ще бъде затворен.
От Областната администрация нарекоха това “ултиматум” и обясниха, че е създадена междуведомствена работна група за изготвяне на устойчив модел за управление. В нея участват представители на Министерството на културата, Министерството на туризма, Министерството на земеделието, Министерството на финансите и други институции. Целта е да се гарантира “опазването, достъпността и развитието на парка в дългосрочен план”, тъй като грижата за 950 дка парк, със статут на недвижима културна ценност, изисква значителен експертен, финансов и административен ресурс, с какъвто никоя областна администрация не разполага.
Разговарях със секретаря на Областната администрация, ще им дадем едноседмичен срок, за да решим как ще процедираме, а ние ще изготвим всички необходими документи, каза Бобчева. През 2018 г. е решен спорът за първи път и тогава получихме указания да продължи стопанисването, както е било дотогава. Досега Общинското предприятие “Паркове и градини” води счетоводство и специално завежда всички активи и инвестиции в парк “Врана”. Този процес може да бъде проследен документално – какво точно е свършила Общината за целия период за стопанисване, допълни Бобчева.
Повече от година каним държавата да влезе във владение и да започне да стопанисва имота, но от тяхна страна няма никаква реакция, посочи тя. Това бавене се прави с цел да излезе така, че София е враг на държавата, допълни Бобчева.
Разходите годишно са около 600 000 лв., а приходите са 150 000 лв. в най-добрите години, това са четири пъти по-малко от нужните средства за поддържане на парка, каза още Бобчева.









