Не след дълго в Малката Виена ще кацат самолети от София, които според кмета на Русе това ще даде силен тласък на икономиката в града и целия Дунавски регион. А туристическият поток от столицата ще се ориентира и към крайдунавския град. Бюджетът за 2022 на общината пък ще бъде по-богат в сравнение с миналата година. На фокус най-вече ще са читалищата, ремонтите на улиците и изграждането на плувен комплекс в парка. Още за приоритетите, проектите, фериботната линия Русе-Гюргево и т.н. – Kmeta.bg разговаря с Пенчо Милков – управникът на община Русе.
– Г-н Милков, какви са приоритетите Ви за настоящата 2022 година?
– Няколко са основните ни приоритети тази година и основен сред тях е подобряването на микросредата, в която русенци живеят. Лошо е състоянието на междублоковите пространства в целия град. По документи всички паркинги и алеи в един квартал представляват един свързан имот и никой от кметовете преди мен нямаше представа каква е площта им, не се отделяха средства и не се правеха цялостни ремонти, а само локални закърпвания.
Преди няколко месеца общински служители започнаха обходи, които подробно измерват и заснемат състоянието на всяко междублоково пространство. С помощта на въздушните снимки, които направихме, бързо остойностяваме необходимите средства за асфалтирането им и имаме ясна представа каква сума ще е необходима за всеки отделен квартал. Тази година отделяме 2 млн. лева и започваме работа в един от най-старите жилищни комплекси, който не е бил цялостно асфалтиран от създаването си. Така година след година ще отделяме средства и за всеки следващ.
Другата ни голяма цел е проектът за изграждане на общински многофункционален плувен комплекс в парка, който да носи приходи за Русе. Идеята е да осъвременим съществуващата инфраструктура, а не да я разрушаваме и даваме на чужди фирми. Сега ни предстои и широко обществено обсъждане по темата, защото тя засяга наистина много русенци. Десетки деца в града ни тренират плуване или други спортове, изискващи отлични плувни умения. В момента те трябва да се подготвят в изключително малък басейн, където графикът е много стриктен, защото спортните клубове са много и имат своите изисквания. Новият комплекс ще има открита и закрита част и децата ще тренират свободно. Освен това след построяването ще осигурим и часове по плуване в учебната програма, което ще се отрази положително на здравето на учениците и ще има социален ефект върху тези в неравностойно положение. Мисля, че мястото ще се превърне в любимо за спорт и отдих на хората, а и ще даде възможност Русе да се утвърди като център за спортен туризъм.
– Какъв ще е бюджетът за тази година?
– През тази година определено ще разполагаме с повече средства в сравнение с миналата. Тогава макрорамката на бюджета беше 160 млн. лв. За 2022 година предвиждаме увеличение на средствата за инвестиционни и инфраструктурни проекти, както и за образование, култура и спорт. Заложили сме и двоен ръст на финансирането на читалищната дейност, както и за ремонт на самите сгради на читалищата, там където е нужно. Вярвам, че образованието в една държава би трябвало да е приоритет, затова в общината правим много нововъведения и насочваме средства в тази посока. Увеличаваме парите и за подобряване на техническата инфраструктура на малките населени места – ремонт на уличната и тротоарната мрежа.
И тази година ще продължим да подкрепяме семействата с второ дете и близнаци, нещо, което въведохме за пръв път в Русе през миналата година. Отделяме средства и за разширяване обхвата на видеонаблюдението ни, за да направим Русе по-сигурен и безопасен за жителите и гостите му.
Силно се надявам тази година пандемичната обстановка да не ни възпрепятства и чрез различни празници и събития да възвърнем облика и духа на прекрасния ни град. Много държа да ги отбелязваме по нов начин, като сплотена общност, и желанието ми е да осигуряваме безплатен превоз на русенци на официалните празници, за да няма деление и всеки да бъде част от тържествата, както направихме на 31 декември.
– В края на миналата година стана ясно, че предстои да се осъществяват самолетни полети София-Русе. Кога се очаква да се случи? Колко пътници очаквате да се възползват от тях?
– Голям интерес отбеляза анкетата, която пуснахме сред гражданите миналата година. И докато някои русенци се съмняват в интереса към пътуванията по въздух до столицата, то аз съм убеден, че полетите със сигурност ще съживят икономическата среда в Русе и Дунавския регион. Освен това ще дадат възможност туристическите потоци от столицата да дойдат и при нас, в Малката Виена, което в момента е немислимо предвид състоянието на пътя.
Градът ни предлага много и като туристически, и като икономически потенциал с неповторимото си местоположение, излаз на Дунав и всички видове транспорт. Така че да доразвием летището ни от летателна площадка до регионално бе естественото продължение на събитията. Вярвам, че то ще добави още повече стойност към инвестиционния ни профил.
Очакваме да завърши анализът на товароносимостта на пистата, който до голяма степен ще определи случването на следващите дейности по проекта.
– Предвижда се да заработи фериботна линия Русе-Гюргево. За кога е планирано откриването? Как ще се облекчи движението? С колко ще намалее трафикът?
– Въпросът за възстановяването на фериботната връзка Русе-Гюргево е в компетенциите на областната управа и се радвам, че в това отношение нещата се развиват благоприятно за русенци. Очакванията са фериботът да заработи през лятото и би трябвало да намали трафика с около 150 – 200 камиона на денонощие в едната посока.
Това, което Община Русе предприема, за да облекчи пътуващите между Русе и Мартен от една страна, и шофьорите на тежкотоварни автомобили от друга, е да изградим голям паркинг с всички необходими удобства. 860 хиляди тира минават годишно през нашите улици, затрудняват трафика ни и трайно влошават инфраструктурата ни. Дълго време градът ни понасяше тежестта от всичко това, без да печели нито стотинка. През миналата година правителството ни отпусна средства, за да започне строежът на голям паркинг, и в момента търсим партньори, с които да доразвием идеята и да можем да печелим от ключовото си местоположение.