Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 28 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Предложение: 30 отсъствия и детето е аут от детска градина

Нина Александрова от Нина Александрова
юни 24, 2022
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
162 2
0
Снимката е илюстративна.

Снимка: Рixabay

188
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Сериозни промени, касаещи отсъствията на деца в ясли, детски градини и предучилищни групи, са залегнали в нова наредба за прием на Столична община. Ако тя бъде приета, при над 30 отсъствия без предупреждение от родител, автоматично ще се стига до отписване на малчуганите от детското заведение. Причина за предложението е практиката на някои родители да записват децата си, но да не ги водят на градина, а само да пазят мястото си в нея. Особено това важи за яслите, а порочната практика е заради точката, която дава предимство след това при приема в детска градина.

Досега наредбата предвиждаше при обявена извънредна епидемична обстановка, свързана с разпространението на ковид, когато посещението в градините не е преустановено и при 14-дневна заболеваемост над 250 на 100 000 души в София, постъпването на децата да може да бъде отложено по желание на родителя след писмено уведомяване на директора – децата можеха да останат вкъщи, като отсъствията им за този период са по уважителни причини. Новото в проекта е, че сега се говори за извънредна епидемична обстановка (не само ковид), както и че се дава възможност отсъствията на децата, записани за задължително предучилищно образование, да бъдат извинявани по уважителни причини за периода на епидемията – разбира се, след писмено уведомление до директор.

Друго ново предложение е родителите, работещи на граждански договори, да получават две точки, което досега не беше възможно. Останалите критерии остават непроменени. За постоянен адрес на детето или на единия от родителите се дават 4 точки.

Наредбата предвижда и задължително посещение на градина за 4 -годишните деца в София.

Точката, която се дава за дете, което е посещавало общинска или частна детска ясла поне 6 месеца от последните 12 месеца преди датата на класиране, остава, а не отпада.

Вместо медицински сестри в яслите ще работят и педагози, гласят промени в наредба 26, свързани с персонала в детските ясли. Това ще става след предварително обучение по ранно детско развитие, става ясно от съобщение на здравния министър Асена Сербезова.

 

 

Тагове: детска градинадецанаредбаотсъствиятопясла
Предишна Статия

Празник на черешата събира в Кюстендил малки и големи, занаятчии и певци

Следваща Статия

“Πapaxoдcтвo БMФ” вдигна флага на нов бълкер

Свързани Статии

Стартира доброволческата инициатива “Пътеки на гражданите”
Столична

Стартира доброволческата инициатива “Пътеки на гражданите”

юни 27, 2026
103
Съветник от “Атака” е новият кмет на район “Красно село” до изборите наесен
Столична

Парк “Заимов” запазва името си

юни 25, 2026
107
Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина
Столична

Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина

юни 24, 2026
109
Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат
Столична

Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат

юни 22, 2026
111
Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София
Столична

Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София

юни 21, 2026
109
Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)
Столична

Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)

юни 18, 2026
114
Следваща Статия
“Πapaxoдcтвo БMФ” вдигна флага на нов бълкер

"Πapaxoдcтвo БMФ" вдигна флага на нов бълкер

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Къде в Европа е най-скъпо и къде е най-евтино?

Къде в Европа е най-скъпо и къде е най-евтино?

юни 27, 2026
Барселона подготвя тройно по-висока туристическа такса за круизите

Барселона подготвя тройно по-висока туристическа такса за круизите

юни 27, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO