В България има изкуствено подтискане на цените за регулирания пазар, на който купуват газ и електроенергия домакинствата. Така тежестта от поскъпването й се прехвърля на бизнеса. Най-потърпевши са енергоемките промишлени производства – така наречените големи индустриални консуматори.
„Българската индустрия дълги години субсидира цените на електроенергията и топлоенергията за бита. Сега се създават очаквания промишлеността да поеме тази роля и на пазара на природен газ, заплащайки по-високи цени“, споделят предприемачи.
С налагането на кръстосаното субсидиране на битовите потребители управляващите нарушават правилата на общностния енергиен пазар, обясняват предприемачи.
„Кръстосаното субсидиране е забранено по дефиниция от ЕС и ние подлежим на санкция за това“, казват те
За държавата това вероятно е и начин за справяне с т. нар. енергийна бедност. Тази отговорност и функция на държавата обаче не бива да се прехвърля на пазарните участници, смятят от индустрията.
Към момента предприятията у нас получаваг компенсация в размер до 250 лв./мвтч от сметките си за ток. При цените на природния газ засега няма отредени компенсации за фирмите. Редукция на сметките за синьо гориво през зимните месеци ще получат само топлофикационните дружества и домакинствата, използващи природен газ за отопление.