Изменили сме три четвърти от земята за нуждите на човека.
„На 29-ти април WWF стана на 60 години. Макар това да бе повод за празник и да си припомним успехи, това беше повод да се замислим за това, което ни е събрало в тази организация – мисията ни за опазване на планетата. Част от това е този доклад, който правим на всеки две години. С него проследяваме две основни неща – от една страна какво е състоянието на природата на планетата ни, от друга как ние, хората, употребяваме и отпечатваме върху нея. Индексът „Живата планета“ също е част от доклада. Той гледа в какво състояние са намират популациите на гръбначни животни. Той обследва почти 21 хиляди популации по целия свят по определена научна методика и ни позволява да видим в какво състояние се намират те. Това, което виждаме в последното издание, е много тревожно“.
Това коментира пред “Фокус” изпълнителният директор за България на WWF Веселина Кавръкова.
„От 70-те години до сега сме изгубили близо 70% от дивия живот на планетата. Природата изчезва с различна скорост на различни места по света. Най-бързо това става в тропическите райони, просто там има много останала дива природа. Особено драстично е в Южна Америка, там спадът е 94 %. Другата група особено засегнати природни екосистеми, това са сладководните води – реките, блатата и езерата. Там също животът много бързо изчезва“, подчерта Кавръкова.
„От друга страна гледаме нашето потребление и едва ли има човек, който да не е срещал информацията, че ние експлоатираме земята по-бързо отколкото тя може да се възстанови. Голяма част от световните рибни ресурси са почти напълно изчерпани. Замърсяването е голям проблем. Климатът се променя.
Учените предлагат да въведем нов термин – „антропоцен“ – „ера на човека“, защото въздействието, което имаме върху планетата е толкова голямо, че след време ще се вижда в биологичните пластове.
Природните екосистеми са нашата животоподдържаща система. От тях зависи здравето, качеството на живот и икономиката. От тях извличаме незаменими ресурси и суровини. Те ни дават услуги като чист въздух, питейна вода, почвено плодородие, опрашване, контрол върху вредителите, регулирането на климата и защитата от природни бедствия и кризи“, обясни още тя.