Отговорите на матурата по Български език и литература, която се проведе днес, са се предлагали в групи във фейсбук срещу криптовалута, показа проверка на БНТ.
Екип на обществената телевизия е получил отговорите в 6 часа сутринта, след като е платил в биткойни за тях.
При сравняване на отговорите с верните, които Министерството на образованието публикува следобед, се оказва обаче, че едва 8 отговора съвпадат. И тъй като тестът предлага четири възможности на въпрос, може да се приеме съвпадението като чиста случайност.
Така че става дума за измама, от която вероятно има опарени зрелостници. Схемата се разпространява от фалшиви профили в социалните мрежи.
Продавачът заявява, че отговорите идват от МОН.
“Ние сме създали максимална степен на сигурност, както виждате, изпитните варианти са над 11 милиона, които се генерират в момента и няма начин да бъде купена матурата. Да не се лъжат хората”, коментира заместник-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова.
Проверка показва, че продавачът е получил вчера няколко транзакции, но все още не е изтеглил парите.









