Уникални бижута на руската династия Романови бяха продадени на търг в Женева за 806 500 швейцарски франка (883 641 щатски долара).
Брошка със сапфир и диамант в комплект с обеци са били изнесени нелегално от Русия през 1917 г. Те са притежание на княгиня Мария Павловна, съпруга на великия княз Владимир и леля на последния руски император Николай Втори.
Бижутата били поверени на британския дипломат Хенри Стопфорд, приятел на княгинята, който ги отнесъл в Лондон за съхранение заедно с други имперски скъпоценности.
“Преоблечен като работник, Стопфорд бил изпратен тайно да прибере бижутата от дома на великата княгиня, дворец на брега на река Нева. Той влязъл в резиденцията през страничен вход с помощта на най-големия син на княгинята Борис и от доверен слуга, разделил бижутата и ги увивал в стари вестници, за да ги скрие и запази”, се казва в съобщение на аукционната къща “Сотбис”.
След като посетил Мария Павловна в Кавказ, дипломатът се отправил към Лондон през септември 1917 г. с 244 бижута от колекцията ѝ, които депозирал в банка. Княгинята бяга от Русия през 1919 г. и умира на следващата година в Париж. Бижутата са предадени на дъщеря ѝ принцеса Елена и пазени в семейството, като за пръв път се появяват на търг през ноември 2009 г. Тогава ги купува европейска аристократична фамилия, която ги предложи на търга в Женева.
Цената, платена за историческия комплект на търга, е почти два пъти по-висока от първоначалната ѝ оценка.









