Децата на Разград могат да участват в акцията „Бонбони за смет“. Традиционната инициатива на общината ще се проведе на 4 април, събота. Тя е насочена към малчуганите и тяхното възпитание в ангажираност към опазването на околната среда, както и към гражданска активност.
Всяко дете ще получи ръкавици и торбичка за отпадъци, в която да събира отпадъци, изхвърлени на обществени места. Срещу всяка торбичка с отпадъци децата получават друга торбичка, която е пълна с лакомства. Акцията започва в 9,00 ч. на 4 април, събота, и приключва, когато се раздадат всичките 300 приготвени торбички с лакомства.
Пунктовете за предаване на отпадъци и получаване на лакомства са три, разположени в различни участъци в града: в ЖК “Орел”до сградата на Община Разград; в градинката до хотел „Централ” и в градинката до обръщалото в Квартал “Абритус” (Водна централа).
Всички, които се включат в акцията, получават и талони с номера за участие в томбола, която ще се тегли на 8 май и на която ще се раздадат допълнителни награди, допълват от общината.
Акцията „Бонбони за смет“ е част от традиционна кампания за пролетно хигиенизиране на населените места, която Община Разград организира всяка година в навечерието на Великденските празаници. Кампанията включва организирани дни за почистване и хигиенизиране на териториите за обществено ползване в населените места с участието на граждани, фирми и обществени организации. Активно включилите се участници в кампанията се стимулират от Общинската администрация с връчване на материални награди.
За всяка отделна категория „Населени места“, „Училища“, „Детски градини , „Организации и фирми“ и „Гражданско участие“, наградите са за първо място – предметна награда до 300 евро, завторо място – до 200 евро, и за трето място – до 100 евро.
Общината осигурява безплатни материали – найлонови чували и ръкавици, както и специализирана техника за транспортиране на отпадъци, събрани от териториите за обществено ползване в населените места – междублокови пространства, паркове, градини, сервитути на пътни артерии. Заявки се приемат в местната администрация.
Между 1 и 9 април операторът на Регионално депо-Разград ще организира и осигури за участниците в кампанията безвъзмезден прием на отпадъци събрани от териториите за обществено ползване в населените места.








