Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 4 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Румен Радев: Последствията от войната ще са особено тежки за България, смяната на министър е риск

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 28, 2022
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
238 3
0
Снимка: БТА

Снимка: БТА

275
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

След броени дни ще отбележим нашия национален празник.

На българска земя почиват костите на хиляди руски и украински войни, които воюваха рамо до рамо в Руско-турската освободителна война и загинаха за свободата на България. Затова сегашното братоубийство е особено болезнено за нас, българите.

Това гласи официална позиция на президента Румен Радев.

В нея той определи като риск смяната на министъра на отбраната Стефан Янев точно в такъв момент.

Нищо не може да оправдае жертвите, разрушенията и огромните страдания. Нормалният човек не може да прости гледките на загинали хора, на бягащи майки с деца, на разбити съдби. Народът на Украйна не заслужава такава съдба. Нито почернените семейства на загиналите руски военни. Нужни са солидарност, енергични и всеобхватни действия, за да се прекрати възможно по-бързо тази безумна агресия. Всеки ден от тази война е поражение и за Украйна, и за Русия. Мир не се печели с агресия и погазване на суверенитет.

Във връзка с това президентите на държави от Източна Европа излязохме с общ призив към ЕС да се даде ускорена европейска перспектива на Украйна чрез предоставяне на статут на страна-кандидат за преговори за членство. Украйна има право на съществуване и на бъдеще в обединена Европа.

Не трябва да си правим никакви илюзии: последствията от тази война ще са тежки не само за воюващите страни, но и за цяла Европа и особено за България с нашата висока енергийна зависимост. Енергийната криза ще се задълбочи. Нестабилността затруднява доставките, отблъсква инвестициите, ускорява емиграцията, увеличава още повече инфлацията. Цената я плащаме всички ние.

Нужни са изпреварващи решения. Очаквам правителството да засили работата по мерките за намаляване на последствията от задаващата се криза: от укрепване на сигурността в енергетиката до гарантиране на продоволствения суверенитет. Кабинетът трябва да гарантира хляба на българите. Необходими са енергични действия за изпълнение на мерките, приети с консенсус на последния КСНС за развитие на Въоръжените ни сили и укрепване на отбранителния капацитет на страната. За създаване на необходимите условия за засилване на колективната отбрана при влошаване на средата за сигурност.

Смяната на министъра на отбраната в разгара на военна криза в съседство е риск, отговорността за който ляга върху управляващата коалиция. В избора на министър мнозинството трябва да се ръководи от разбирането за суверенитет, професионална компетентност и способност да се отстоява българския интерес.

Очаквам да продължат усилията за евакуация на нашите сънародници от Украйна и за тяхното устройване в България. Искам да благодаря на всички общини, фирми и граждани, които предлагат подслон, храна и работа на бедстващите хора.

Българите винаги сме били толерантни и съпричастни и този тежък момент отново показва зрелостта на нашия народ.

Вярвам, че тази криза ще ни избави от политическото дребнотемие и ще ни направи по-мъдри, солидарни и сплотени като общество, се казва в позицията на държавния глава.

 

Тагове: Водещи новинивойнаКСНСРумен РадевРусияСтефан ЯневтопУкрайна
Предишна Статия

Свободните работни места според „Бюро по труда“ – Ловеч, са 152 бр.

Следваща Статия

17 български моряци са блокирани на кораб в украинско пристанище

Свързани Статии

С признателност към Ботев и героите на България: общините отбелязаха 2 юни
България

С признателност към Ботев и героите на България: общините отбелязаха 2 юни

юни 2, 2026
113
Европейските югоизточни икономики са засегнати силно от по-високите сметки за ток
България

Нов скок в сметките за ток и парно

юни 2, 2026
113
Ивайла Систова от Левски – малки пръстчета, големи мечти и международни отличия
България

Ивайла Систова от Левски – малки пръстчета, големи мечти и международни отличия

юни 2, 2026
105
Отиде си Любен Дилов-син
България

Отиде си Любен Дилов-син

юни 2, 2026
145
От януари мобилни екипи ще преглеждат профилактично хората в отдалечени райони
България

До края на юни можем да сменим личния си лекар

юни 2, 2026
109
Поклон пред подвига на Ботев
България

Поклон пред подвига на Ботев

юни 2, 2026
136
Следваща Статия
Снимката е илюстративна

17 български моряци са блокирани на кораб в украинско пристанище

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Тръмп премахва ключова система за наблюдение на океана

Тръмп премахва ключова система за наблюдение на океана

юни 3, 2026
Роботи срещу хора: Как AI се оказа по-скъп от служителите, които трябваше да замени

Роботи срещу хора: Как AI се оказа по-скъп от служителите, които трябваше да замени

юни 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS