Във второто издание на Пътуващия фестивал на науката домакини са Кърджали, Смолян, Враца и Габрово. За акцентите в програмата и за есенните научни маршрути в София разказва пред БНР Любов Костова от фондация “Красива наука”. Училищна програма в Кърджали днес ще включва работилници за начален, среден и горен курс ученици – от роботика до космоса, от научната фантастика и фантастичните катаклизми до реалните сценарии за разрушителни земетресения. Общата програма вечерта ще е посветена на изследването на слънчевата активност.
Въпроси, чийто отговори ще бъдат потърсени са: Какво влияние имат климатичните промени върху вирусите и тяхното и развитие и върху какво работят учените по света, за да се адаптираме по-леко към промените? Как информацията и дезинформацията влияят върху съзнанието и физиологичните ни реакции?
За мисията на фондация “Красива наука” Костова казва: “Познаваме учените и самите ние сме вдъхновени и искаме да ги представяме на другите. Заблуда е, че учените са някъде далеч – те са хора с обикновен живот и необичайни професии. Това е голямото послание. Учените са хора, които задават шантави въпроси, които водят до открития. Светът на науката е място, където дебатът е задължителен, в което има страшно много вдъхновение и е много по-достъпно, отколкото си го представят хората обикновено”.
“Науката е универсален език. Тя е еднакво валидна тук, в Кърджали, в центъра на София, в космоса. Доколкото на учените им е известно, някои от законите, които познаваме тук, би следвало да действат навсякъде във вселената. Езикът на науката е последно установената обективна истина, но и език в развитие – учените не се страхуват от това. Научният език и откритията на науката са важни за всеки един от нас”, казва още Костова, която смята, че научният метод трябва да се преподава в училищата.









