Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 26 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

София е номинирана за Европейска столица на демокрацията за 2026 г.

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 18, 2025
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
f570ff276410a8b00dd4b72bf7c60df1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

София е в топ три на градовете, претенденти за Европейска столица на демокрацията 2026 г. След Барселона през 2023/24-та и Виена през 2024/25-а, в челната тройка на третото издание на инициативата са и градовете Кашкайш, Португалия и Ротердам, Холандия. Номинацията на София за Европейска столица на демокрацията за 2026 година е огромно признание за всички нас, каза кметът Васил Терзиев.

“Номинацията не е просто титла, а доказателство, че в София вече се случват положителни промени и е огромно признание за всички нас – за администрацията, за активните граждани и за всеки, който вярва, че доброто управление се прави с прозрачност, участие и иновации”, допълни кметът Терзиев.

Една от инициативите на екипа на Васил Терзиев, която е оценена, е гражданският бюджет на София – инициативата “Решава София”, която дава на гражданите правото да предлагат и гласуват за проектите, които ще бъдат осъществени с общински средства. През 2024 г. беше заделен рекорден бюджет от 5,3 млн. лв., а тази година обхватът на програмата ще бъде разширен. Втората оценена инициатива е програма “Европа”, която финансира местни граждански организации с един милион лева годишно, за да изпълнят проекти в областта на демокрацията, културата и социалното сближаване. Програмата LIFE за чист въздух, която помага за подобряването на качеството на въздуха чрез подмяна на стари печки с екологични решения, също е сред оценените инициативи. Други инициативи, насочени към децентрализация, повишаване на прозрачността, отчетността при изразходването на публични средства и въвеждането на по-ясни и открити механизми в градоустройственото планиране, също са взети под внимание.

Журито е взело предвид и планираните проекти, които се очаква да поставят София сред водещите градове по градско развитие, зелени политики и дигитализация – зеленият ринг на София, според който се предвижда изграждане на 30 км вело- и пешеходни маршрути, които да свързват кварталите чрез екологични транспортни коридори; квартални центрове за разделно събиране на отпадъци; пясъчник за иновации – инкубатор за иновативни решения в областта на транспорта, енергетиката и дигитализацията, отворен за стартъпи и граждански инициативи.

По думите на Бруно Кауфман, председател на експертното жури, София, Кашкайш и Ротердам са заслужените фаворити за Европейска столица на демокрацията 2026. “Всеки от трите града предлага редица от най-добрите практики за пряка демокрация на местно ниво. Във времена на глобално отстъпление на демокрацията, техните успешни проекти дават възможност за повече власт на хората”, добави Кауфман.

В следващата стъпка за избор на Европейска столица на демокрацията 2026 над 4500 граждани от 47 държави ще вземат окончателното решение – от-ти 3 до 12 март.

През януари 2023 г. за първа Европейска столица на демокрацията беше избрана Барселона.

От Европейската комисия пишат на сайта си, че градът, който държи тази титла, ще се радва на широк спектър от ползи – засилена международна репутация като център на образованието и иновациите, възможност да бъде домакин на международни събития и срещи на водещи европейски политици и тласък на гражданската гордост. Всички градове, които се присъединяват към мрежата на Eвропейска столица на демокрацията, ще се възползват от взаимен обмен на знания и опит, достъп до международна експертиза и сътрудничество.

Тагове: демокрацияевропаЕвропейска столица на демокрациятаСофиястолица
Предишна Статия

Хората във Видин не са втора ръка: Кметът с отворено писмо до институциите

Следваща Статия

Белене с проект за адаптацията към изменението на климата

Свързани Статии

Съветник от “Атака” е новият кмет на район “Красно село” до изборите наесен
Столична

Парк “Заимов” запазва името си

юни 25, 2026
106
Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина
Столична

Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина

юни 24, 2026
109
Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат
Столична

Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат

юни 22, 2026
111
Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София
Столична

Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София

юни 21, 2026
109
Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)
Столична

Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)

юни 18, 2026
114
Игри, забавления и спорт за деца в парковете на София
Столична

Игри, забавления и спорт за деца в парковете на София

юни 16, 2026
108
Следваща Статия
Белене с проект за адаптацията към изменението на климата

Белене с проект за адаптацията към изменението на климата

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: БНБ сви оценките си за ръста на БВП; Започва строежът на тунела под Шипка

Вечерни новини: БНБ сви оценките си за ръста на БВП; Започва строежът на тунела под Шипка

юни 26, 2026
Правителството начерта мерки, за да няма водна криза в Плевен и Ловеч

Правителството начерта мерки, за да няма водна криза в Плевен и Ловеч

юни 26, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO