Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 6 август, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Умните градове – предизвикателство за местните администрации

Нина Александрова от Нина Александрова
юни 28, 2024
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
14433 thumb 850x480 grijn 11jpg
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Интегрирането на устойчивостта в градското развитие и ролята на технологиите, инфраструктурата и ангажираността на общността в изграждането на екологични градове беше един от акцентите по време на форума за зелена трансформация – “Green Transition Forum 4.0 – Новите перспективи пред Централна и Източна Европа”.

В дискусията, посветена на съвременните решения за управление на градските системи, взеха участие заместник-кметът на София Никола Барбутов, колегата му от Атина, отговарящ за управлението на климата и социалната икономика Никос Хрисогелос, главният изпълнителен директор на Фонд ФЛАГ Надя Данкинова, Симеона Манова, член на кабинета на комисаря по въпросите на сближаването и реформите Ферейра, Радослав Ризов, главен директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” в министерство на иновациите и растежа, Михай Тудоранча, управляващ директор на румънската консултантска компания TUD Group, а кметът на Прищина Перпарим Рама се включи чрез видеовръзка.

Никола Барбутов, заместник-кмет на София с направление “Европейски политики, международни дейности и туризъм”, заяви, че пред администрацията стои задача да навакса изоставането по отношение на зеления подход както под формата на прогрес, така и като капацитет, за да стигне по-близо до нивото на бизнеса в страната и по света в контекста на зелените политики. Барбутов посочи, че вече е създаден дигитален борд, който с подкрепата на големите браншови организации – дигитални и предприемачески, работи за интеграцията на техните опит и умения. Разработен е и пясъчник за иновации, на който общината разчита на решения от бизнеса, които да интегрира.

Кметът на косовската столица Прищина Перпарим Рама се включи в дискусията чрез видеовръзка. Той каза, че трансформацията на града е фокусирана върху пешеходците заради големия трафик. По тази причина се прави нова система от булеварди, които преди това са били обикновени пътища, за да се оптимизира градската мобилност. Работи се и по подобряване на канализационната система заради зачестилите обилни дъждове.

“Решихме, че ще направим устройствени планове, които ще ни отведат към това да имаме градска среда със сгради с нулев въглероден отпечатък, които са енергийно ефективни, опитваме се да въведем и инициативата на ЕС за търговия с въглеродни емисии”, разказа кметът на Прищина за зелените инициативи на града.

Зам.-кметът на гръцката столица Атина Никос Хрисогелос, който отговаря за управлението на климата и социална икономика, заяви, че когато се говори за климатична политика, трябва да се помогне на хората да разберат, че действията, които се предприемат, са насочени към подобряването на градския живот. Той разказа, че в Атина е разработена карта с местата с горещи вълни, което позволява да се фокусират мерките, в това число и към най-нуждаещите се, като по този начин се цели постигане на социална справедливост при зеления преход.

“Чрез климатичната политика можем да работим в защита на тези, които имат затруднения с енергийните сметки и да насърчим създаването на енергийни кооперативи, както и да се заделят средства, с които да се подпомогнат социално слабите хора да се включат в зеления преход”, каза Хрисогелос.

Радослав Ризов, главен директор в Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” в министерството на иновациите и растежа, посочи, че умните градове са екосистема, която включва гражданите, бизнеса, научно-изследователските и академичните организации.

“По линия на министерството по Плана за възстановяване и устойчивост се правят инвестиции в 11 индустриални зони, като сред ключовите изисквания е било наличието на зелени инвестиции от страна на парковете във възобновяеми енергийни източници, в зарядни станции и други”, напомни Ризов. Допълнително изискване е било създаването на центрове за научна и развойна дейност на територията на парковете.

Тагове: администрацияОбщинитопумни градове
Предишна Статия

Каква е новата евросхема за саниране по “Зелен преход”

Следваща Статия

Ковид случаите ще се съобщават веднъж седмично

Свързани Статии

Държавата поема висшето образование на ръчно управление
Гледна точка

Новите университетски структури поставят под въпрос ролята на Съвета на ректорите

август 6, 2026
102
Новите правила за непълната заетост: между ограничаването на злоупотребите и нуждата от повече гъвкавост
Гледна точка

Новите правила за непълната заетост: между ограничаването на злоупотребите и нуждата от повече гъвкавост

август 6, 2026
102
Козлодуй финансира обучението на студенти
Гледна точка

Повече бюджет или по-добро управление: Дилемата пред българските университети

август 6, 2026
109
Общините на джобни: защо местната власт губи финансова свобода
Гледна точка

Общините на джобни: защо местната власт губи финансова свобода

август 5, 2026
121
Между страховете и съветите: как родителите да намират верния път
Гледна точка

Между страховете и съветите: как родителите да намират верния път

август 5, 2026
110
Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) стана член на КРИБ
Гледна точка

КРИБ призовава за незабавно концесиониране на “Топлофикация София”

август 4, 2026
114
Следваща Статия
Масово деца в Европа се заразяват с хепатит, причината не е ясна

Ковид случаите ще се съобщават веднъж седмично

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кой трябва да бъде най-важният приоритет за развитието на вашата община през следващата година?

Реклама

Последни новини

Информационна среща за обмяната на лева в евро ще се проведе в община Козлодуй

Край на двойните етикети: От 9 август цените остават само в евро

август 6, 2026
Държавата поема висшето образование на ръчно управление

Новите университетски структури поставят под въпрос ролята на Съвета на ректорите

август 6, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO