Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 15 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Ученици създадоха ескейп стая, за да преборят тормоза в училище

Kmeta.bg от Kmeta.bg
август 28, 2025
в Образование от A до #
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
Veliki 1 750x375 1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

В Перник  бе разкрита разкрита ескейп стая, създадена по проект на две ученички от града – Кристина Тодорова и Елеонора Григорова. Проектът се реализира по младежката програма на УНИЦЕФ, наречена UPSHIFT – социално-иновативна програма, насочена към младите хора на възраст между 15 и 18 години, с идеята  да получат шанс за разработване на проекти, свързани с подобряване на средата около тях, както и за разрешаването на различни социални проблеми, предаде БНР. Предизвикателството в ескейп стаята е насочено срещу тормоза и агресията в училище, а целта е да се насочи вниманието към проявата на емпатия, както и да се занижи толерантността към насилието във всичките му прояви.

“По време на изпитанието участниците, които могат да бъдат до трима, влизат в ролята на жертвата, но и на агресора. Идеята е да се представят и да се срещнат двете страни”, каза една от авторките, Кристина Тодорова.

Заниманията в ескейп стаята дават възможност проблеми като тормоз в училище, или дискриминация да бъдат погледнати през по-различен ъгъл, от позицията на страничен наблюдател. Те представляват общо пет загадки, чрез които отбор до трима души, съставен от младежи до 29 години, влиза вътре и започва да ги решава, като се опитват да разберат какво се случва с всеки един персонаж от играта.

“Решихме, че ще е доста интересно да опитаме нещо различно, което досега не сме правили – в случая ескейп стая, чрез загадки и различни личности, които по някакъв начин представят отношенията, развиващи се в един клас”, обясни тя.

Чрез разиграването на предизвикателството в ескейп стаята се цели още да насочи вниманието на подрастващите, особено тези на възраст от 13 години и малко по- големите – да търсят помощ и да не се страхуват. Помощта може да дойде от учител, родител и някой близък, но трябва да се търси и да се разчита на тях, разкриха авторките на проекта.

В проекта двете момичета участват като представители-доброволци към Младежки клуб “Да бъдем приятели“, чрез който реализират различни инициативи в класове от различните училища в града.

Ескейп стаята се помещава в Международния младежки център в Перник.

Още за инициативите провеждани там, разказа неговият управител Радост Раданова. “Успяваме чрез различни партньорства, да подкрепим младите хора да реализират своите идеи. Младите хора вече имат интерес към нещо по-различно, дори по- смислено, бих казала, а не толкова към забавните неща за свободното време. Младежкият център се опитва да отговори на техните интереси, като фокусът ни е насочен към провеждане на различен тип обучения, за да могат чрез неформално учене, младите хора да изграждат своите умения и да надграждат знанията си, които да са им полезни в това да бъдат по-успешни в реализацията си и да се чувстват удовлетворени от това“, изтъкна Радост Раданова.

Освен обучения в Международния младежки център се провеждат национални и международни младежки обмени.

Тагове: ескейп стаяПерниктопученициучилище
Предишна Статия

Дни на иновациите в образованието продължават с 6 нови града през есента

Следваща Статия

Не(познатата) Дора Габе

Свързани Статии

Днес е националното външно оценяване по математика за 4. клас
Образование от A до #

Кои са най-желаните гимназии в София след 7. клас

юли 14, 2026
134
Ученик от Русе спечели златен медал на олимпиада по математика в Япония
Образование от A до #

Ученик от Русе спечели златен медал на олимпиада по математика в Япония

юли 14, 2026
105
Козлодуй финансира обучението на студенти
Образование от A до #

Ограничават поскъпването на платеното обучение

юли 14, 2026
110
Наши ученици се върнаха с пет медала по физика от международна олимпиада
Образование от A до #

Наши ученици се върнаха с пет медала по физика от международна олимпиада

юли 13, 2026
101
Фестивал в Несебър дава сцена за изява на 600 деца от 6 държави
Образование от A до #

Промените в образованието няма да станат преди 2028 г.

юли 13, 2026
135
Защо дуалното обучение трябва да се прилага дълго
Образование от A до #

Защо дуалното обучение трябва да се прилага дълго

юли 10, 2026
106
Следваща Статия
Не(познатата) Дора Габе

Не(познатата) Дора Габе

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: Застрахователи с най-високо доверие в България; Моментна скорост ще се следи с тол камери

Вечерни новини: Застрахователи с най-високо доверие в България; Моментна скорост ще се следи с тол камери

юли 14, 2026
2.8 млрд. евро на терена: Франция и Испания в най-скъпия полуфинал на Мондиал

2.8 млрд. евро на терена: Франция и Испания в най-скъпия полуфинал на Мондиал

юли 14, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO