На тържествена церемония в италианския град Монтегрото терме община Хисаря бе официално приета за член на престижната Асоциация на историческите термални градове на Европа.
„За нас членството е чест и огромна отговорност. То ни поставя сред елитна общност от градове с дълбоки традиции и утвърден туристически облик. От нас се очаква да бъдем достойни посланици на българското културно и балнеоложко наследство, като съхраняваме автентичния дух на Хисаря и същевременно развиваме нейния туристически потенциал. Това признание е резултат от вековната история, богатото културно наследство и уникалните природни дадености на града, който е благословен с минерални извори, лекуващи и вдъхновяващи хората от хилядолетия. Благодаря на проф. Ханс Хорник и Научния комитет на Асоциацията за доверието и подкрепата, както и на Рикардо Мортандело, Симоне Загродник и ръководството на организацията за тяхната визия и лидерство”, сподели при обявяването на членството Ива Вълчева.
“Предимствата са безспорни – то отваря врати за нови партньорства, обмен на добри практики, съвместни проекти и инициативи. Хисаря ще се позиционира още по-силно на европейската карта на културния и здравния туризъм. Особена гордост е фактът, че Хисаря е единственият български град в Асоциацията. Това е не само престиж, но и голямо задължение – да представяме достойно България, да споделяме нашето богатство и същевременно да се учим от опита на другите членове”, заяви още кметът.
„Миналото ни е сила, настоящето – възможност, а бъдещето – обща отговорност. Вярвам, че заедно ще съхраняваме и развиваме това наследство, за да го предадем на следващите поколения“, допълни Ива Вълчева.
Членове на официалната делегация на община Хисаря са още заместник-кметът Таня Марковска, както и председателят на Общински съвет-Хисаря Гатьо Султанов.









