Хората не вярват в Зелената сделка, не смятат, че могат да бъдат крайни бенефициенти. Това коментира Генадий Кондарев, старши сътрудник за Централна и Източна Европа в E3G по време на уебинара “Разширяване на възможностите”, който е част от проекта “Преход на възможностите”, съфинансиран от Европейския съюз. Събитието събра предприемачи, инвеститори и новатори на национално и международно ниво. Те обсъдиха диверсификацията на регионалните икономики, зависими от въглищата и всички се обединиха около идеята, че трябва да се мисли глобално и да се действа регионално. Целта на уебинара е да се засили иновационният потенциал на местните заинтересовани страни и да им се даде възможност да мислят по-мащабно и нестандартно при кандидатстване за европейско финансиране.
Изграждането на соларни инсталации с публични средства на места, където преди са се призвеждали въглища – това са сред най-успешните примери за Зелената сделка в действие, които участниците дадоха по време уебинара. Такива проекти има реализирани в Турция, Германия, Испания, Гърция, Финландия. Всички представители на Европейската комисия увериха, че няма недостиг на средства, държавите трябва да гарантират, че средствата ще стигнат на правилните места.
“Изгубиха доста време от 2020 година досега. Не сме готови за преход”, призна Кристина Лазарова. Тя е съосновател и представляващ платформа Brown to Green за преход към нисковъглеродна икономика, била е в борда на директорите на ТЕЦ “Бобов дол” и Изпълнителен директор на EGGS Ltd., консултантска компания в областта на околната среда. По думите й е важно да има устойчиво развитие на независимите от въглищата региони. От януари страната ни има споразумение с Green peace – Румъния и предстои двете страни да си сътрудничат за по-бързи темпове в зеленото развитие. Лазарова е категорична, че България на всяка цена трябва да има енергийна стратегия. “Без нея сме слепи”, убедена е тя. Според нея са нужни и зелени обществени поръчки, както и трансформация не само в енергийния сектор, но и в регулациите. “Трябва да се готови”, каза в заключение Кристина Лазарова.
“Това, с което ще срещнем трудности е да въведем умни системи за електричество”, прогнозира Генадий Кондарев. Той призна, че малките и средните предприятия трудно достигат до европейско финансиране – понякога е въпрос на по-добра интеграция, а друг път на повече иновации. Той акцентира върху енергийния преход и стремежа на България да не изгуби еврофинансиране – не само по Плана за възстановяване и устойчивост, където са заложени 136 млрд. евро, но и от Фонда за справедлив преход, Модернизационния фонд, както и по други европейски програми.