Първото заседание на новия парламент е утре. Народните представители трябва да положат клетва, а партийните групи да бъдат обявени. Избират се председател и заместник-председателина Народното събрание. До тогава заседанието се води от най-възрастния депутат, който го и открива. Това ще е Мика Зайкова (79 г.) от “Има такъв народ”.
Битката за председател на новия парламент и негови заместници се водят от дни във формациите, а имена се лансират в централите още преди изборите. Още тогава е било обсъдено ГЕРБ да се откаже от поста председател на парламента в полза на СДС. Десните се явиха на изборите в коалиция с партията на Бойко Борисов. Сините настояват ГЕРБ да предложи техния лидер – Румен Христов, за шеф на парламента. Той е доктор по икономика, бил е и съветник на президента Желю Желев и главен секретар в администрацията на Петър Стоянов. Христов има и управленски опит – оглавявал е земеделското министерство в кабинета на Ренета Инджова и в правителството на Стефан Софиянски, бил е зам-министър на земеделието в кабинета на Филип Димитров. Именно заради това обаче лидерът на СДС не се ползва с подкрепата на БСП и ДПС, които едва ли ще го подкрепят за шеф на 45-ото Народно събрание при гласуването в пленарна зала. Из кулоарите на властта се завъртя и името на Димитър Главчев от ГЕРБ. Икономистът е бил председател на депутатите в предишния парламент.
С най-широка подкрепа за председател на новото Народното събрание се ползва юристката от “Има такъв народ” Ива Митева Йорданова-Рупчева. Със сигурност ГЕРБ би подкрепил нейна кандидатура, защото тя е бивш техен кадър. Била е експерт към Народното събрание в продължение на години и е участвала в прякото изготвяне на законите. Припомняме, че последният юрист, който бе начело на Народното събрание е Цецка Цачева от ГЕРБ.
В “Демократична България” битката е най-оспорвана между юристите. Спецове там са Христо Иванов, Атанас Атанасов и Атанас Славов. Последният е юрист-конституционалист, доктор по право на университета в Глазгоу. Атанас Атанасов е бивш кадър на Иван Костов. На парламентарните избори през 2009 г. Атанасов не получава депутатски мандат, но през септември е назначен в Съвета на директорите на държавното предприятие “Информационно обслужване”, където остава до август 2010 година, когато е освободен от Симеон Дянков. Христо Иванов е заместник министър-председател и министър на правосъдието в служебния кабинет на Георги Близнашки, както и правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов.
В кулоарите на БСП се спряга името на Кристиан Вигенин за председател на 45-ото Народно събрание. Той беше и зам.-шеф на предишния парламент.
В “Изправи се! Мутри вън” битката е между Мая Монолова и Татяна Донева. Последната се прочу покрай т.нар. поправка “Ванко 1”. Става въпрос за поправка в Наказателния кодекс от 2006 година на 40-ото Народно събрание, с която наказанието за склоняване към проституция в някои случаи значително се намалява. След като е приета, поправката е наречена неформално “Ванко 1”, тъй като заради нея е пуснат от затвора осъденият на втора инстанция на 12 години рапър Иван Главчев – Ванко 1, след като е излежал само 3 години от присъдата си. Според някои обвинения поправката е направена именно заради него. Обвинявана за предлагане на поправката е основно депутатът тогава от БСП Татяна Дончева, тъй като, въпреки че не е присъствала на първото заседание на правната комисия, когато поправката е отхвърлена, тя изрично иска прегласуването й на следващото заседание. От друга страна, видно от архива на Народното събрание, законопроектът е внесен и мотивиран от Мая Манолова и други соцюристи по онова време. Освен омбудсман, последната е била и зам.-шеф на 42-ото Народно събрание. Тя беше член и на съставената през 2006 г. временна комисия за връщането на царските имоти на Симеон Сакскобургготски.